Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), “Uyuşmazlıkların Çözümünde Arabuluculuk”başlığı altında ‘Arabuluculuk’ sistemini ASKON’da ele aldı.

ASKON Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen panele ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, ASKON YK Üyeleri ve ASKN Üyesi işadamları katılırken, Moderatörlüğünü ASKON Hukuki İşler Komisyonu Başkanı Av.Semih Tuncel’in yaptığı panelde konuşmacı olarak Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Yargıda Birlik Derneği Başkanı Musa Heybet ile Arabuluculuk Daire Başkanı Hasan Öztatar yeraldı.

 

Heybet: “Geniş Bir Uzlaşma Kültürünü Hayatımıza Kazandırmalıyız”

Panelde ilk konuşmayı Adalet Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı ve Yargıda Birlik Derneği Başkanı Musa Heybet gerçekleştirdi. Yargının içindeki fişlemeleri 1995 yılından beri gördüğünü belirten Heybet, demokrasi sınavının orada kaybedildiğini belirterek, FETÖCÜ’lerin takiyye yöntemini uygulayarak buralara sızdıklarını belirtti. Türkiye’de yerli ve milli olan bütün holdingleri 17-25 Aralık döneminde ‘yasada öngörülen koşular oluştu’ gerekçesiyle operasyonlar düzenlediğini, Dünya’da 160 ülkede örgütlenmiş, ekonomik ve teknik imkânlara sahip, dönemin Genel Kurmay Başkanı’na bile müebbet hapis cezası vermiş bir yapının kişilere neler yapabileceği konusu bir baskı unsuruydu. Buna rağmen Cumhuriyet tarihinde bir ilk yaşandı. Asla biraraya gelemeyecek denilen kişiler bir araya geldi ve HSYK seçimlerini alarak bunların yargı gücü kırıldı dedi.

Heybet ayrıca, kucaklayıcı olmak zorundayız. Asgari müştereklerde bulaşacağız. Birlik ve beraberlikte her zaman bereket ve rahmet vardır diyerek birlik ve beraberliğin önemine vurgu yaptı.

Arabuluculuk sistemiyle ilgili görüşlerini de belirten Heybet, Arabuluculuk sistemini çok önemsediklerini belirterek, arabuluculuk sisteminin, davaların kısa sürmesine, yargılama maliyetlerinin düşük olmasına ve dostane çözümler ile manevi yönde hizmet ettiğini belirtti.

 

Hakan Öztatar: “Sistem İle Mahkemelerin Yükünü Azalttık”

Arabuluculuk sistemine ilişkin panelde konuşan Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürlüğü Arabuluculuk Daire Başkanı Hakan Öztatar’da Türkiye’nin arabuluculuk sistemine çok geç geçtiğini belirterek, bu sistem ile bugün %89 oranla sistemin davaları azalttığını belirtti.

 

Öztatar’ın konuya ilişkin açıklamalarının bazı satır başlıkları şu şekilde oluştu;

İlk arabuluculuk peygamber efendimizin ‘’ Hacer’ul Esved’ olayıdır. Ardından Hz. Ömer’in Küfe Valisi Muaz b. Eşari’ye insanları mahkemeye sevketmek yerine onları sulhe sevket buyruğudur. Bu da 640 yılında söylenmiştir. Günümüzde ise arabuluculuk sistemi 1970 yılında Amerika’da başlamıştır. Biz bu konuda 47 yıl geç kaldık. ABD Aile arabuluculuğu sistemiyle bu sisteme geçmiştir. Çocuk ve anneyi öncelemiştir. 1980’de İngiltere Aile Arabuluculuk sistemine geçti. Bu sisteme başvurmayan karı-koca boşanamıyor. 14 Kasım 2013’te de Türkiye bu sisteme başladı. Bugün bir işçi dava açtığında bin günde dava sonuçlanıyor. Arabuluculuk sistemi ile bir günde sonuçlanabiliyor. Dava usul işlemleri bütünüdür. Hâkimin hükmü yazması bir ayı bulabiliyor. Mahkemelerde kavga edildiğini görüyoruz. İşin sırrı ise konuşmaktan geçiyor. Mahkeme sorunu çözüyor ama aradaki ilişkileri çözemiyor. Arabuluculuk sisteminde sorun çözüldüğü gibi aradaki ilişkilerde düzeltiliyor, karşılıklı helalleşiliyor. Sadece hukuki sorunları değil husumeti de çözüyoruz. Adalete en hızlı erişim noktası olarak arabuluculuk sistemini gelişiyor. Arabuluculuk sistemi gizlidir.. Sistemde gizlilik esastır. Ticari sırlarının gizlidir. Mahkemede ise gizliliği koruyamayabilirsiniz. Arabuluculuk sistemi bağlayıcıdır, anlaşılan konulardan sonuca varılmışsa bir daha dava açılamaz. İşçi v işveren sisteminde anlaşmazlıkların çözümünde arabuluculuk sistemi iki taraf için de daha avantajlı. 28 Gün içinde 28 bin uyuşmazlık dosyasına baktık. Geçen yıla oranla mahkemelerde görülen 78 bin dosyayı 9200’e indirdik. % 89 oranında davaları sistem azalttı.

 

Arabuluculukta mali yönden de avantajların var. Damga vergisi binde 49,8. Oysa arabuluculukta çözüm arasaydınız sadece 54 TL. ödüyor olacaktınız. Yine ayrıca karar ve ilam harcına ciddi oranlarda ödeme yapıyorsunuz. Arabuluculukta ise bu miktar 35 TL.

 

Mahkemelerde iki insan biri üzülüyor. Oysa arabuluculuk sistemi ile iki tarafta memnun ayrılıyor. Yatırım ortamının iyileştirilmesi için de arabuluculuk sistemi iyidir. Enerji, İnşaat ve Sağlık hukuku alanında uzman arabulucular istihdam edeceğiz.

 

Konuşmaların sonunda katılımlarından ve değerli aktarımlarından dolayı ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, panelistler Heybet ve Öztatar’a elif hat yazılı tablo takdim etti. Program günün anısına toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.