Bu yıl onur konuğu olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın teşrif ettiği ASKON Geleneksel İftar Programı geniş bir katılım ile düzenlendi.

İstanbul Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen iftar programına Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat,  Oktay onur konuğu olurken, önceki dönem bakanlarımızdan Mustafa Elitaş, İdris Güllüce, Egemen Bağış, milletvekillerimizden Halis Dalkılıç, Emine Sare Aydın Yılmaz, Mustafa Ataş, Şamil Ayrım, Ekrem Erdem,  Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nurettin Nebati, Milletvekilleri, TİM, İTO, İTHİB gibi çatı STK Başkanları, birçok kamu kurumu YK başkanları, genel müdürleri, şube başkanlarımız, teşkilat mensuplarımız ve iş insanları katılım sağladı.

Programın açılış konuşmasını ASKON Genel Başkanımız Orhan Aydın yaptı. Aydın burada yaptığı konuşmasında şu konulara değindi.

Dünyadaki Bu Krizden Ülkemize Ciddi Fırsatlar Doğacaktır

Her gün gelişen olayları takip ediyoruz. Küresel anlamda çok sıcak gelişmeler yaşanıyor. ABD-Çin ticaret savaşlarından tutun da yeni enerji kaynakları için farklı senaryoların ortada dolaştığı günleri yaşıyoruz. Elbette küresel aktörlerin yeraldığı bu süreçte ülkemizde bu gelişmelere dâhil olmak durumunda kalıyor. Bu nedenle küresel anlamda gelişen olayları çok iyi analiz edip tedbirlerimizi ve yol haritamızı buna göre belirlemeliyiz. Biz inanıyoruz ki dünyadaki bu krizden ülkemize ciddi fırsatlar doğacaktır.

Türkiye’yi yıllarca terör olayları ile bölemeyenler 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrası ülke ekonomimiz üzerine çok ciddi bir şekilde tehditler oluşturmaya başladılar. 15 Temmuzdan bu yana saldırıları devam ederken bir yandan da ekonomik yaptırım tehditlerinde bulunarak bizleri kendi belirledikleri çerçevenin içine sokmaya çalıştılar.

 

Sözde müttefikiz açıklaması yapan kesimlerin icraatlarının tezat oluşturduğu bir süreç yaşıyoruz. Suriye’de alçak terör örgütlerine hamilik yapanların kimler olduğunu görüyoruz,

Akdeniz’de enerji koridorları üzerinde Türkiye’ye karşı kimlerin müttefik oluşturduğunu biliyoruz, S-400 meselesi üzerinden Türkiye’ye sopa göstermeye çalışanların söz konusu Yunanistan ve Rum kesimi olduğunda nasıl sessiz kaldığını da biliyoruz.

 

Türkiye’yi Bölmek İsteyenler Taşeronlara Kimlerin Kucak Açtığını Çok İyi Biliyoruz

Türkiye’yi bölmek isteyen hain PKK uzantılarına, FETÖ taşeronlarına kimlerin kucak açtığını çok iyi biliyoruz. Bugün bu meseleleri gerekçe göstererek Türkiye’ye yaptırım tehditlerini seslendirenlerin asıl amaçlarını da en iyi bilenlerdeniz.

 

Peki açıkça soruyoruz, Bütün bu yaşananlar beka meselesi değil de nedir? Türkiye’yi kendi belirledikleri alanın içine hapsetme çabaları nedir?

Evet sormak lazım bu meseleler beka meselesi değil de nedir? Ayrıca, bu baskı ortamına ses çıkarmayarak İstiklal ve İstikbalimizi tehdit ederek her fırsatta ülke ekonomimiz üzerinden bizi sınayanlara karşı sus pus kalırken, içerde bu zihniyete destek çıkarcasına konuşma gereği hissedenlere de seslenmek isterim; 2002’den 2018’e kadar 17 yılda aktiflerini yüzde 7,300 arttıran sizler değil misiniz?

 

Neden Sesiniz Hep Milletin İradesine Karşı Yükseliyor

Peki yine sormak istiyorum, Bu ülkeden kazandıklarınız ile devasa şirketler oluyorsunuz da Türkiye’yi ekonomi üzerinden tehdit edenlere karşı neden hep sessiz kalıyorsunuz?

Neden sesiniz hep milletin iradesine karşı yükseliyor?

 

Şunu net ifade etmek isteriz, Biz ASKON olarak 1993 yılından 2003 yılına kadar 25 bankanın batırıldığını, bu 10 yıllık dönemde ülkede mafyaların cirit attığını, batırılan bankaların ülkemize maliyetinin 30 milyar doların üzerinde olduğu günleri çok iyi biliyoruz. O gün sesiniz hiç çıkmadı. O gün kaygılıyız mesajları vermediniz. Bugün ise dışarıdan müdahale sinyallerini görünce içeride sesiniz çıkmaya başlıyor.

Allah’ın izni ile bizim kaygımız yok. Anadolu sermayesi dün olduğu gibi bugün de zora taliptir. Nerelerden hangi ekonomilerden bugünlere geldiğimizi çok iyi biliyoruz. Bu nedenle hiçbir zaman işimizi, gücümüzü, malımızı devletimizin bekasından, milletimizden istiklal ve istikbalinden öncelemedik. Bu nedenle kaygımız yok, devletimize güvenimiz tamdır.

 Şunu çok net ifade etmek gerekiyor. Dünyanın en büyük 17. Ekonomisi olan, İhracat rakamlarını 170 milyar dolara revize eden, Dünya genelinde en çok yardımda bulunan 2. Ülke olarak öne çıkan ve 4 milyon mülteciye kucak açan ülkemiz cesur ve bağımsız politikaları ile elbette dikkatleri üzerine çekiyor.vDüşünün bugün sözde medeniyetin beşiği dediğimiz Avrupa Birliği ülkelerinden İtalya’nın mültecileri kurtaranlara ceza kesmeyi konuştuğu bir ortamda Türkiye’nin insan hayatını önceleyerek ölümden kaçan insanlara kucak açması çağımızın en büyük takdire şayan olaylarındandır.

Terörizmle mücadele eden, mültecilere sahip çıkan, dünya beşten büyüktür diyerek evrensel hukuk ve adalet kurallarını hatırlatan Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ne kadar teşekkür etsek azdır.

Dün Çanakkale’de bugün 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi biz bağımsızlığımız ve özgürlüğümüz konusunda rüştümüzü ispat etmiş bir toplumuz. İstiklal Şairimiz Mehmet Akif’in milli marşımızda

Ben ezelden beridir hür yaşadım, hür yaşarım.

Hangi çılgın bana zincir vuracakmış? Şaşarım!

Kükremiş sel gibiyim; Bendimi çiğner, aşarım;

Yırtarım dağları, enginlere sığmam taşarım.

 

Dizelerinde geçtiği üzere; Türkü, Kürdü, Çerkezi ile işçisinden işverenine, sanatçısından zanaatkârına, bürokratından vatandaşına kadar hep birlikte omuz omuza vererek dik durarak, eğilmeden bükülmeden zorlukların üstesinden gelmeliyiz. Allah’ın izni ile bu millet birdir, bütündür, kardeştir.

 

Türkiye Güçlü Bir Ülke Olduğunu Göstermektedir

2018 Ağustos ayından bugüne ekonomimiz üzerine düzenlenen saldırılara başta hükümetimiz ve iş dünyamız olarak aklı selimle refleksler veriyoruz. Birçok alanda ekonomimizi rahatlatacak paketleri hayata geçiriyor, orta ve uzun vadede canlanmayı hayata geçirecek reformlara imza atıyoruz. Tüm zorluklara rağmen Türkiye güçlü bir ülke olduğunu göstermektedir. Ekonomimizin ne kadar sağlam olduğunu tüm sınamalara karşın göstermekteyiz.

 

ASKON Olarak Taşın Altına Elimizi Koymuş Bulunmaktayız

Dengeleme sürecinin sağlandığını görmekle birlikte önümüzdeki yıllar için ekonomi bağlamında sıçrama yaşanılacağı da görülmektedir.

Bu bağlamda ASKON olarak bizler de taşın altına elimizi koymuş bulunmaktayız. Ülkemizin inşaat sektörünün daraldığı bugünlerde, üyelerimizi dünyaya açmak için göstermiş olduğumuz çabalar hamdolsun meyvelerini vermeye başladı. Gine ve Kanada Devlet Başkanları nezdinde kurduğumuz temaslar ile Bayramdan sonra Gine, Temmuz ayında da Kanada’ya heyetlerimiz ile giderek inşallah inşaat sektörümüzü hareketlendirecek bağlantılarımızı somutlaştıracağız.

İlk etapta Gine Cumhurbaşkanı Sayın Alpha Conde Beyefendi’nin TOKİ modeli ile ülkesinin ihtiyacı olan 100 bin konut talebini somutlaştıracağız. Ve yine 25 Haziran’da gerçekleştireceğimiz başkonsoloslar ve ticari ateşeler toplantımızda karşılıklı ticaretimizi geliştirecek modelleri ele alacağız.

Ve yine malumunuz, istihdama yönelik başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere çok ciddi çağrılar var. Bu konuya da eğilmiş ve Çalışma Sosyal Hizmetler ve Aile Bakanımız başkanlığında İstanbul’da organize edilen İstihdam Seferberliği programında ASKON olarak tüm Türkiye’de  50 bin yeni istihdam sözü vermiştik. Ramazan Bayramı sonrası bu konuda Ankara’da tertipleyeceğimiz Yatırım Zirvesi ile geçtiğimiz hafta açıklanan İVME paketinden yola çıkarak 1 milyar TL yatırım hedefini önümüze ödev olarak koyacak ve istihdama yönelik vermiş olduğumuz sözümüzü inşallah yerine getireceğiz.

 

Üç Hususa Özellikle Dikkatlerinizi Çekmek İstiyorum

İş dünyasının güçlü bir temsilcisi olarak önemli gördüğümüz 3 hususa da özellikle dikkatlerinizi çekmek isteriz; Bunlardan ilki, Ülkemizde maalesef ciddi oranda ara elemanı ihtiyacı hasıl olmakta, ne var ki, bu ihtiyacı karşılayacak yeteri kadar tematik liseler bulunmamaktadır. Özellikle bu hususa dikkatlerinizi çekmek istedim efendim.

İkinci bir husus olarak, sanayiciler olarak orta ve uzun vadeli sanayi reform paketlerine ihtiyacımız var. ASKON olarak bir yandan da bu konuya ilişkin çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yakın zamanda akademik bir heyet ile çalışmalarımızı sürdürdüğümüz Sanayide Kümelenme Modelini tamamlayarak ilgili bakanlıklara ve zatı alilerinize arz edeceğiz.

 

Son olarak da, finansmana erişim noktasında daha düşük maliyetli finansman paketlerine ihtiyacımız olduğunu da belirtmek isterim.

 

Başkan Aydın’ın konuşmasının ardından İTO Başkanı Şekib Avdagiç ve TİM Başkanı İsmail Gülle birer selamlama konuşma yaptı.

Bu konuşmaların ardından Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Dr. Nureddin Nebati, ülke olarak dünden bugüne ekonomiye ilişkin verilen mücadelelere ve bugün gelinen noktaya değindi. Bakan Yardımcısı Nebati ayrıca, ‘ASKON’un tecessüm etmiş iman dolu mücadele ruhu, Türkiye ekonomisinin en büyük itici gücüdür. Bizi yenilmez kılan, önümüze konulan tüm bariyerleri yıkan, geleceğe taşıyacak olan bu ahlaklı ve ilkeli duruştur’ dedi.

 

Günün son konuşmasını ise onur konuğumuz Cumhurbaşkanı Yardımcımız Fuat Oktay yaptı. Oktay konuşmasında gündeme ilişkiler konulara ve ekonomiye değindi.

Haliç Kongre Merkezinde düzenlenen Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) geleneksel iftar programında konuşan Oktay, kur, faiz ve enflasyon merkezli dalgalanmalara rağmen 2018 yılının rekorlarla tamamlandığını söyledi.

İhracat, turizm, imalat sanayi gibi alanlarda verileri paylaşan Oktay, iş insanlarının katma değerli üretim ve yenilikçi bakış açısıyla yepyeni rekorlara koşacaklarına inandıklarını dile getirdi.

Küresel anlamda istikrarsızlığın arttığı, bölgesel çatışmaların ve ticari savaşlarının yaşandığı günlerden geçtiklerini ifade eden Oktay, şöyle konuştu:

“Biz, ülkemizin bu olumsuz atmosferden etkilenmemesi için üzerimize düşeni yapacak, milli teknoloji ve güçlü sanayiyi destekleyen yapısal reformları hayata geçireceğiz. Ekonomimizi yukarılara taşıyan iş dünyamızın işini kolaylaştırmak için şirket kuruluşu, inşaat izinleri, dış ticaret süreçleri gibi birçok alanda mevzuat değişiklikleri yaptık ve süreçleri e- devlete entegre ettik. Ticaret Bakanlığımızın “Kağıtsız Gümrük” projesi ile tüm gümrük işlemlerini elektronik ortama alması gibi, iş insanımızın maruz kaldığı bürokrasiyi azaltacak adımları da atmaya devam ediyoruz. Bunun yanı sıra firma kapasitelerini artırmayı ve yeni firmaları ekonomiye katmayı destekliyoruz.”

Geçtiğimiz günlerde Hazine ve Maliye Bakanlığının, Yeni Ekonomi Programı (YEP) ve 3 yıllık ekonomi yol haritasını takiben İVME Finansman Paketi’ni de kamuoyu ile paylaştığını hatırlatan Oktay, İVME paketiyle hammadde ve ara malı imalatı, makine imalatı ve tarımdan oluşan 3 ana faaliyet alanında, yıl sonuna kadar 30 milyar liralık ciddi bir finansman desteği sağlanacağını belirtti.

Oktay, destek ve teşviklerle iş insanlarının yanında olarak, üretim, büyüme ve istihdam odaklı bir ekonomi programıyla ülkemizi dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri haline getirmekte kararlı olduklarını vurguladı.

Türkiye’nin ekonomik büyüme, toplumsal kalkınma ve milli teknoloji hamlesinin yanı sıra insani yardımlar ve kalkınma yardımlarında da lider ülke konumuna eriştiğini dile getiren Oktay, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Allah’a şükür bugüne kadar dünya üzerinde yaşanan hiçbir zulme sessiz kalmadık, mazlumlara, gariplere sırtımızı dönmedik. Ramazan ayı münasebetiyle, Müslümanların yaşadığı zulümler canımızı her zamankinden daha çok acıtmaktadır. İnsani krizlerin ve zulümlerin yanı sıra gelir eşitsizliği ve küresel yoksulluk sebebiyle dünyanın bir tarafında insansız araçlar konuşulurken, diğer tarafında insanlar yalın ayak yaşamakta. Dünyadaki en zengin 42 kişinin mal varlığı, dünya nüfusunun yüzde 50’sine tekabül eden 3,6 milyar insanın mal varlığına eşit ve en zengin 10 ülkenin geliri de en fakir 10 ülkenin gelirinin tam 77 katı kadar… Hayatlarını ve akıbetlerini bizlere emanet eden, ülkemize sığınan tüm muhacir kardeşlerimize de sahip çıkmalıyız. Yardımlarınızı infak adabına uygun olarak, incitmeden, gösterişsiz şekilde yapmanız asıl zenginliğin gönülde olduğunu herkese gösterecektir. Biz bu bilinçle hareket ettikçe ve yeni nesillerimizi de bu farkındalıkla yetiştirdiğimiz sürece, dayanışma kültürümüz baki kalacaktır.”

Bugüne kadar yapılan çalışmaların önemine değinen Oktay, önümüzdeki dönemde, refahı artırarak Türkiye’yi 2023 hedeflerine ulaştırmak için tüm güçleriyle çalışmaya devam edeceklerini kaydetti.

Türkiye’nin terörle mücadelesine de değinen Oktay, “Türkiye’yi hedef almaya cüret eden terör örgütleri ve destekçilerini, ülkemizin her köşesinden de sınırlarımızdan da temizlemeye devam edecek, istikrarımızdan asla ödün vermeyeceğiz. Bu vesileyle, Pençe Operasyonu kapsamında Irak’ın kuzeyinde terör örgütlerine karşı kahramanca mücadele veren Mehmetçiklerimize başarılar diliyorum. Allah yardımcıları olsun, rabbim ordumuzu muzaffer kılsın. Bölgesel huzur ve barış için bu mübarek günlerde sınır ötesinde görev alan, yüreği vatan millet sevgisiyle çarpan evlatlarımızı dualarımızda hatırlayalım.” değerlendirmesini yaptı.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, ASKON’dan ekonomiye katma değer sağlamanın yanı sıra Türkiye’yi ilgilendiren sosyal meselelerde de inisiyatif alıp, ortaya milli bir sivil toplum hassasiyeti koymasını beklediklerini söyledi. 

İstanbul Daha Güzel Olacak

Daima millet iradesinin her şeyin üstünde olduğunu savunduklarını ifade eden Oktay, “Gönüllere hileyle girilmez, buna inandık ve 31 Mart seçimleri sonrasındaki süreçte, meselelerin hukuk çerçevesinde çözülmesinden yana olduk.” dedi.

Oktay, şunları kaydetti:

“23 Haziran’a kadar, yine bu düsturla, milletimizle gönül gönüle olacak, İstanbul’un bütününü kapsayan bir dille, hakikatleri ve İstanbul’a dair projelerimizi anlatacağız. Her şeyden önemlisi, tüm ilçelerimizde seçimin en sağlıklı şekilde tamamlanmasını sağlayacak, İstanbullunun iradesini sandığa gönül rahatlığıyla yansıttığına inşallah şahitlik edeceğiz. 23 Haziran’da İstanbullu ne karar verirse, milletimizin iradesi başımızın üzerindedir. Bugüne kadar ne dediysek yaptık bundan sonra da sizlerin destekleriyle inşallah daha iyisini yapacağız ve İstanbul daha güzel olacak. Hedeflerimize, ömrünü ülkesine adamış liderimizle ve gönüllerde taht kurmuş devlet adamlarıyla yürüyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’ın Türkiye’nin her köşesinde çok büyük ulaşım ve alt yapı projelerine imza atmış marka bir isim olduğuna işaret eden Oktay, Yıldırım’ın vizyonuyla, İstanbul’un tüm renkleri içinde barındıran bir çiçek bahçesi haline geleceğine yürekten inandığını dile getirdi.

Program Genel Başkanımız Orhan Aydın’ın günün anısına Cumhurbaşkanı Yardımcımız Sn. Fuat Oktay’a takdimleri ve ikilinin program destekçilerine plaket takdimleri sonrası toplu fotoğraf çekimi ile son buldu.