Bu Büyüme Rakamları İle Bu İşsizlik Olmamalıydı

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, Türkiye İstatistik Kurumunun (TÜİK) “İşgücü İstatistikleri 2017” verilerini değerlendirdi. 2017 yılı büyüme rakamı beklentisinin %7’nin üzerinde geleceğini belirten Cesur, 2017 yılı işsizlik rakamlarının büyümeye oranla beklentilerinin üzerinde bir rakam olarak gerçekleştiğini belirterek, ‘bu büyüme rakamları ile bu işsizlik rakamları olmamalı’ dedi.  
ASKON Başkanı Cesur konuya ilişkin şunları söyledi;
Bu Büyüme Rakamları ile Bu İşsizlik Olmamalıydı
Büyüme rakamlarına bakınca güzel bir yılı geride bıraktık. 2017 Yılını yüzde 7’nin üzerinde bir rakamla bitireceğimizi öngörüyoruz. Ne var ki, bu büyüme rakamlarına rağmen işsizlik rakamlarını çift hanelerin altına düşüremedik. Bu büyüme rakamları ile bu işsizlik rakamları olmamalıydı.
Özel Sektör Olarak Ciddi Bir Özeleştiride Bulunmalıyız
İstihdama bakıldığında kamunun alımlarının etkisinin yüksek olduğunu ama özel sektörün bu konuda yeterli artışı yapmadığını görüyoruz. Özel sektörün istihdama da katkıda bulunacak yatırımlara ağırlık vermesi gerekiyor. Özel sektör olarak bu konuda ciddi bir öz eleştiri yapmalıyız. Özellikle gençlerin istihdama katılması yönünde çalışmalar yapmamız gerekiyor.
Terörün Bölge Halkına Zararı Devam Ediyor
İşgücüne katılıma baktığımızda yine doğu bölgesi illerinin geride kaldığını görüyoruz. Her türlü teşvik ve desteğe rağmen bölgede istenilen düzeyde hareketlilik görülememekte. Bunun en büyük nedeni de herkesçe malum olan terör sorunu. Terörün bölgenin gelişmesine olumsuz etkisi devam etmekte. Terör bölge halkına zarar vermeye devam ediyor.