Faizler Konusunda Türkiye Bunu Denemeli

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, Türkiye’de faiz oranlarının çok yüksek olduğunu belirterek, ‘’söylenilenlerin aksine biz, faiz düşerse, enflasyon da düşer diyoruz. Türkiye’de paradan para kazanma devri artık son bulmalı. Türkiye bunu denemeli.’’
ASKON Başkanı Cesur Faiz Konusunda şunları ifade etti;
Öncelikle hemen şunu belirtmek isterim. Biz ASKON olarak faizin her türlüsüne karşıyız. Sayın Cumhurbaşkanımızın da faiz konusundaki tutumunu son derece yerinde buluyor ve destekliyoruz. Faizler elbette bir anda düşürülüp sıfırlanamaz. Fakat tedrici bir şekilde, bu konuda belirli tedbirler alınıp, bu tedbirler doğrultusunda oluşturulan metotlar uygulanır ise faizler de düşmeye başlar.
Türkiye Bunu Denemeli
Ekonomimiz büyüyor. Hamdolsun iş dünyası beklenen teşvik ve destekleri alıyor. Bir çok başlıkta ekonomik veriler çok güzel geliyor. Ama bir konuda bir türlü adım atamıyoruz o da faiz. Faizlerde beklenen düşme olmayınca da enflasyon bir türlü çift hanelerden inmiyor. Bunca badireler atlatarak 7.4 büyüme oranını rekorlar kırarak elde eden bir ülkede faizlerin bu kadar yüksek olması anormal bir durum. Ekonomilerini büyüten tüm ülkelerde merkez bankası faizleri yüzde 1’leri bile bulmazken, biz de, 7’ler, 8’ler, 9’lar. Hiç doğru değil.
Önceliği Kamu Bankalarından Bekliyoruz
Öncelikle bu hamleyi kamu bankalarından bekliyoruz. Kamu bankaları karlarından fedakârlık yaparak faizlerin düşürülmesinde öncülük yapmalıdır. Biz inanıyoruz ki söylenilenlerin aksine faizler düşerse yatırım ve üretim maliyetleri de düşer. Reel piyasa canlanır. Piyasaya ürün arzı ve yapılan ihracat ta artar. İhracatın artması ile cari açık azalacağı için enflasyon da düşmüş olur.
Enflasyonun Düşmesi Faizlerin Düşmesini Tetikler
Enflasyonun düşmesi faizlerin düşmesini tetikler. Türkiye bunu denemeli. Biz piyasanın desteklenmesinden ve teşvik edilmesinden yanayız. Piyasayı ne kadar canlı tutarsanız, ticari yaşam o kadar canlı olur. Türkiye’de paradan para kazanma devri kapanmalı. Üretmeli ve ürettiğinden para kazanmalı. Üretim olmazsa işsizlik artar, enflasyon yükselir ve cari açık da  artar. Bu nedenle kesinlikle faizler düşürülmeli.