Genel Başkanımız Hasan Ali Cesur, Toplumsal Farkındalık Seferberliği Açılış Törenine Katıldı

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur Mimar Sinan Mühendisler Birliği (MSMB) tarafından “Yerli Üret, Yerli Tüket” sloganıyla Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde toplumsal farkındalık seferberliği açılış töreninde hitaplarını gerçekleştirdi.

 

Genel Başkanımız Hasan Ali Cesur; yerli malı üretmenin, kullanmanın temelinin İzmir İktisat Kongresi’nde atıldığını aktararak, “Amaç belliydi, yurdun bağımsızlığı. Bağımsızlık söz konusu ise her bir fert üzerine düşen görevi en üst seviyede yerine getirmeli. Bugün bu seferberlik çağrısına uymak da bizlerin boynunun borcudur. ASKON olarak bu çalışmaya her türlü desteği vereceğimizi, özellikle belirtmek isterim.” ifadelerini kullandı.

 

Türkiye’de üretilen birçok ürününün, dünyanın her yerinde satıldığına dikkati çekerek, “Bizim yaş kuşağımızda olanlar iyi hatırlar, okullarda düzenlenen Yerli Malı Haftası’nda yerli ürün olarak hep portakal, muz ve elmayı görürdük. Yerli mal denilince bu ürünler harici başka ürün yok gibi algı oluşurdu. Bugün ise çok şükür milli ve yerli politikalarla ürünlerimizi çeşitlendirdik. Yerli otomobil ve yerli uçaktan bahseder olduk. Özellikle savunma sanayimizde bu alanda kalıpları kırar olduk.” değerlendirmesinde bulundu.

 

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Sayın Emine Erdoğan’da programa gönderdiği mesajda kampanyanın hayırlı olmasını dileyerek, “Ülkemizin zengin birikiminin üretime dönüştürülmesi ve yerli üreticinin desteklenerek buradan elde edilecek artı değerin yeni yatırımlarda kullanılması bilincinin yaygınlaştırılmasını, temenni ediyorum.” ifadesini kullandı.

 

Gümüş Motor belgeseli gösterildi

 

Konuşmaların ardından, Nail Olpak, Hasan Ali Cesur, Dr. Muhammet Garip ve Konya Selçuklu Belediyesi Başkan Yardımcısı Hasan Görgülü, seferberliğin temsili olarak başlatılması için sahnede hazırlanan butonlara basarak, yapılacak etkinlik başlıklarından oluşan animasyon gösterisini ekrana getirdi.

 

Programda, 1960 yılında Türkiye’nin ilk yerli motorlarını üretmeyi başaran, ardından ismi Pancar Motor olarak değişip 2013 yılına kadar üretimini sürdüren Gümüş Motor’un hikayesini anlatan belgesel gösterildi.