Kaotik Ortamda Karar Almak Bölgeye İstikrardan Çok Zarar Getir

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY)’nin almış olduğu bağımsızlık referandumuna ilişkin açıklamalarda bulundu. Irak ve Suriye’de yaşanan kaotik ortama değinen ASKON Başkanı Cesur, “Kaotik ortamda karar almak bölgeye istikrardan çok zarar getir” yorumunda bulundu. Cesur Ayrıca Türkiye’nin referanduma ilişkin tutumunun yerinde olduğunu belirterek, bölgede bulunan Türkmenlerin hakkı sonuna kadar korunmalı dedi.

ASKON Başkanı Hasan Ali Cesur’un konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde;

Suriye ve Irak topraklarında yaşananlar herkesçe malum. Bunun üstüne Katar krizi, Yemen’de yaşananlar da ortada. Bütün bunlar ortada iken, kaotik ortamda bağımsızlık referandumu kararı almak bölgeye istikrardan çok zarar getir. IKBY’nin bölgede yaşanılanları çok iyi analiz ederek buna göre Merkezi Irak hükümeti ve komşuları ile diyalog çerçevesinde hareket etmesi bölge istikrarı açısından çok önemli. Umarım büyük bir yanlıştan tez zamanda dönülür.

Kerkük Oldu Bittiye Getirilemez

Kerkük bir Türkmen şehridir. Bu şehir enerji politikaları nedeni ile oldu bittiye getirilip kaos ortamına dahil edilemez. Hükümetimizin bölgede bulunan Türkmenlerin hakkını sonuna kadar koruyacağına inancımız tamdır ve Türkmenlerin hakkı sonuna kadar korunmalıdır.

Son olarak bölgede yeteri kadar karmaşa varken bu atmosferde yeni çatışma bölgelerinin yaşanmamasını, bölgenin bir an önce istikrara kavuşmasını temenni ettiğimizi de belirtmek isteriz.