KÜLTEPE EKONOMİ ZİRVESİ’NİN İKİNCİSİ KAYSERİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) tarafından geçen yıl ilki gerçekleştirilen Kültepe Ekonomi Zirvesi’nin bu yıl ikincisi Kayseri’de geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Kültepe Ekonomi Zirvesi açılış konuşmalarını Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay, 60.61.62. Hükümetleri Enerji ve Tabi Kaynakları Bakanı Taner Yıldız, Genel Başkanımız Orhan Aydın, TİM Başkanı İsmail Gülle ve Kayseri Şube Başkanımız Ali Özcan yaptı.

Saygı Duruşu, İstiklal Marşı ve Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından açılış Konuşmaları öncesi Kültepe’ye ilişkin Kültepe Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Fikri Kulakoğlu katılımcılara Kültepe Sunumu yaptı.

Kulakoğlu burada yaptığı sunumda şunları söyledi;

Kültepe’de sistemli bir ticaret ağının kurulduğunu belirten Kulakoğlu, “Anadolu’da ki ve Kültepe’de ki bugünün ticaret rotası diye tabir edebileceğimiz bir kurum kurulmuştu. Kar-ı Ofisi diyebileceğimiz bir kurumdu. Bu kurum sayesinde ticaretin tüm kuralları yazılı hale getirilmişti. Dünya’da ki en sistemli ticaret Kültepe’de ortaya konmuş ve kurulmuş oluyordu. Günümüzde çoğu ticari antlaşmalarda veya işlemlerde görmeyeceğimiz kadar kesin kurallar bu tabletlerde karşımıza çıkmaktaydı. Kimin ne kadar vergi vereceği kimin sorumluluğa sahip olacağı bu tabletlerde açık ve net bir şekilde ortaya konmuştu. Bunu yapmayan veya bu kurallara uymayan kimseler Anadolu’da ticaret yapamazdı” diye konuştu.

Kulakoğlu’nun sunumu ardından ev sahibi Kayseri Şube Başkanımız Ali Özcan katılımcılara ve davetlilere yönelik hoş geldiniz konuşması yaptı.

“Kültepe, sadece Kayseri’nin değil, bütün dünyanın en önemli yeri, odak noktası oldu”

ASKON Kayseri Şube Başkanı Ali Özcan, Zirve’nin açılış konuşmasında, Kültepe’nin marka değerine dikkat çekerek, “Kültepe Ekonomi Zirvesi, Kayseri için çok kıymetli ve bir o kadar da önemli markadır” dedi ve ekledi: “Kültepe, sadece Kayseri’nin değil, bütün dünyanın en önemli yeri, odak noktası oldu. Bir doğuş, bir canlanış temelini buradan alarak gerçekleşebilir. Dünya üzerinde önemli bir söz sahibi olmak için, gücü her anlamda ülkemizin elinde toplamalıyız. Ekonomide söz sahibi olabilmek için birliktelik sağlamak gerekir. Bu anlamda ekonomi başkenti Kültepe, hak ettiği yeri zaman içinde tekrar alacaktır. Bizler, bu öngörü ile hareket ediyoruz. Programın ülkemiz için önemini her platformda anlatıyoruz. İkincisi olması hasebiyle, birincinin daha ötesinde bir program planladık. İkinci Yerli ve Milli Kültepe Ekonomi Zirvesi ile, Kayseri’ye ve Türkiye’ye değer katıyor, ekonominin bu tarihi başkentinden, geleceğin ekonomisine ışık tutuyoruz.”

Kayseri Şube Başkanımız Ali Özcan’ın ardından Genel Başkanımız Orhan Aydın katılımcılara hitap etti.

Başkan Aydın’ın burada yapmış olduğu konuşmasından satır başları şöyle;

İçinde bulunduğumuz coğrafya ve bölgemizde yaşanan sıcak gelişmelerin etkisinin yanı sıra, küresel bağlamda ekonomik savaşların tesirlerini büyük oranda gördük. Ve biz iş dünyası olarak en derinden hissettik. Ha keza ülkemizin bölgesinde yürüttüğü yerli ve milli bağımsız politikalar nedeni ile bir dizi ekonomik saldırılara da maruz kaldık. Döviz üzerinden yapılan saldırılar ve kredi derecelendirme kuruluşlarının ekonomimizi hedef alan açıklamaları da bunun net işaretidir. Yüksek enflasyon ve küresel ölçekli artan faizler, iç piyasada tahvil faizlerinde belirgin yükselişlere sebebiyet verdi.

Pozitif Yansımaları İlerleyen Günlerde Göreceğiz

Bütün bu olumsuzluklara rağmen, gerek Hazine ve Maliye Bakanımızın, gerekse Ticaret Bakanımızın aldığı tedbirler sonrası uygulamaya konulan, teşvik paketleri ve destekleriyle atılan olumlu adımların etkilerini hızla görmeye başladık. İlerleyen süreçler de bu adımların pozitif yansımalarını daha fazla hissedeceğimizden ziyadesiyle hiç şüphemiz yoktur. Bu nedenle ekonominin paydaşları olarak üzerimize birçok sorumluluklar düşmektedir. Hamdolsun ihracat rakamlarımız güzel gidiyor. 2018 Cari açığımızdaki makas hızla kapanmaya başladı. TİM Başkanımız Sayın İsmail Gülle Bey bu konuya ayrıca değineceklerdir.

Gerekli Potansiyele Sahibiz

Ünlü yazar Wilder bir sözünde der ki, ‘’ Bir amaç, başarının sonsuz koşuludur.’’ Evet, biz iş insanları olarak başarının peşindeysek kuvvetli bir amaca sahip olmalıyız. Artık sadece fason üretim yapan değil, kendi markalarını oluşturan, dünya standartlarında nitelikli ürünler üretebilen, yani en önemlisi katma değeri yüksek ürünlere sahip iş insanları olmalıyız. Evet, biz bunu en güzel ve en iyi şekilde yapabilecek potansiyele fazlası ile sahibiz.

Ve yine iş insanları olarak, daha müreffeh bir Türkiye ve daha adil bir dünya düzeni için büyük işlere soyunmalıyız. Bunu da katma değeri yüksek ürünleri üreterek başarabiliriz. Bugün gelinen noktada, ticaret bir tuşun ucuna gelmiş durumda. Artık yanı başımızdaki rakiplerimiz Ankara, İzmir, Gaziantep, Trabzon değil, Çin, Meksika, Almanya, İtalya olmuştur.

Topu Rakip Sahada Oynama Zamana Gelmiştir

Günümüzün küresel piyasalarında rekabet edebilmemiz için, Türkiye için, ASKON üyeleri için topu rakip sahada oynama zamanı gelmiştir. Artık bizler de katma değeri yüksek, teknolojisi yüksek, dijitalleşmesi yüksek ürünler üzerine odaklanmalıyız. Bunu yaparken bir yandan da, Dünya’nın çeşitli noktalarında hedeflediğimiz ASKON ihracat üslerimizi oluşturarak üyelerimize ve ihracatımıza katkıda bulunacağız. Eğer bunu başarabilirsek işte o zaman küresel anlamda büyük ekonomiler içinde yer alır ve daha güçlü bir ekonomiye sahip oluruz.

Bugün Dünyada Çok Az Ülkenin Sahip Olduğu İmkânlara Sahibiz

Bir yandan bunu yaparken, bir yandan da kanayan bir yaramıza daha değinmek istiyorum. Malum Türkiye’de tarihsel olarak 25 yılın üzerine çıkan şirket sayısı maalesef çok az. Ülkemizde şirketlerin ömrü ortalama 5 ila 10 yıl arasında. İkinci veya üçüncü kuşağa aktarılabilmiş şirket sayımız son derece yetersiz. Artık, günü geçirecek ticaret yapmanın, dünyada neler olup bittiğine, küresel pazarların hangi yöne gittiğine, teknolojinin hangi noktaya vardığına duyarsız kalmak devri sona ermiştir. Güçlerimizi birleştireceğiz, AR-GE yatırımlarını arttıracağız, katma değeri yüksek ürünler üreterek ihracat üslerimizle ürünlerimizi pazarlayacağız. Bu konuda hükümetimizin hem Ar-Ge hem Ür-Ge ye verdiği destekler yadsınamaz. Bugün Dünya’da, çok az ülkenin sahip olduğu imkânlara sahibiz. Bu sebeple, başta Sayın Cumhurbaşkanımız olmak üzere, hükümet yetkililerimizin her birine teşekkürü bir borç biliyorum. İnşallah ASKON’umuz üreteceğimiz bu projelerle, ülke ekonomimize ciddi katkılar sağlayacaktır.

Dünyanın Altı Noktasında ASKON İhracat Üslerini Hayata Geçireceğiz

Bu gücü ve iradeyi, Türkiye’de ve Dünya’daki ASKON mensuplarımızda ziyadesi ile görmekteyiz. Bu salonda bulunan sanayicilerimiz ve ihracatçılarımızın gücü, tarihe geçecek projelere imza atmaya haizdir. Biz ASKON olarak 2019 yılında, önümüze ilk ödev olarak Dünya’da ASKON ihracat üsleri projesini aldık. Ve kısmetse Mart ayının ilk haftasında ilk üssümüzü hayata geçirmek için altyapımızı hazırlamak üzere Gine’ye gidiyoruz. Hedefimiz, 365 gün içerisinde başta Ticaret Bakanlığımızın belirlemiş olduğu hedef ülkeler olmak üzere Dünya’nın altı noktasında ASKON İhracat Üslerini hayata geçirmek.

Hedefimiz İlk On Ekonomi

Bu konuda şu an aramızda bulunan Sayın TİM Başkanımızın da desteklerini en iyi şekilde yanımızda hissediyoruz. Çünkü hepimizin ortak hedefi ülkemizin büyümesi ve Sayın Cumhurbaşkanımızın önümüze koyduğu, ilk on ekonomi içinde yer almasını sağlamaktır.

TİM Başkanı Gülle: ‘’Söz Uçar Yazı Kalır’’

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı İsmail Gülle, “Artık dünya ile büyüyen bir Türkiye değil, ürünleriyle pazarlarda farklılaşan, beşeri sermayesiyle sanayi 4.0’a entegre olmuş üretimiyle stratejik ürünler ihraç eden bir ülke olma yolunda ilerlemeliyiz.” dedi.

Zirvede konuşan TİM Başkanı Gülle, Kültepe’den 4 bin yıl sonrasına çok değerli mesajlar verildiğini, bunların en önemlisinin de “söz uçar yazı kalır” mesajı olduğunu söyledi.

Ticarette ün yapan Kayserili iş insanlarının başarılarının sırlarının tarihin derinliklerinden kaynaklandığını ifade eden Gülle, Türkiye’nin en başarılı tüccarlarının kentten çıkmasının tesadüf olmadığını dile getirdi.

Son yayınlanan güncel raporların dünya ekonomik büyümesinin yüzde 3,7’den yüzde 3,5 çekildiğini işaret ettiğini aktaran Gülle, gelişmekte olan ülkelerin büyümesinin ise yüzde 4,7’den yüzde 4,5 revize edildiğini hatırlattı.

Daha sonra kürsüye gelen Enerji ve Tabii Kaynaklar Önceki Bakanı Ak Parti Milletvekili Taner Yıldız ise, “Siyasetin doğru yapanın güçlendiği yanlış yapanın zayıflamıştır. Doğruya borcu olanların sahası yalnızca siyasette sınırlı değil. Türkiye’ deki istikrara olan borcun her kesimindir ” diye konuştu.

‘Gideceğimiz Çok Yol Var
Ticaret Bakan Yardımcısı Rıza Tuna Turagay da, Türkiye olarak zor bir dönemden geçtiklerini ve bunu birlik ve beraberlik sonucunda atlatacaklarını belirterek,  Kayseri’yi ileriye taşımak için çalışmalarını sürdüreceklerini ifade etti. Dünya’nın önde gelen ülkeleri olma konumunda hızla ilerlediklerini dile getiren Bakan Yardımcısı Turagay, “Dünya ekonomisi zor bir dönemden geçiyor.2017 yılında 3,7 şeklinde büyüyen dünya ekonomisi 2019 yılında 3,5 hızına düşecek. Türkiye ekonomisine baktığımız zaman faiz oranları yükseldi. İç taleplerinde sıkıntı var. Önümüzde ne olursa olsun, hala koskoca bir dış talep var. Bizim dış dünyadan aldığımız pay 0,8’dir. Gideceğimiz çok yol var” diye konuştu.

Vali Şehmus Günaydın ise, Kültepe’nin tanıtımı ile ilgili valilik olarak gerekli desteği vereceklerini söyledi. Sahip olunan malın ne kadar kıymetli olursa olsun onu tanıtamadıktan sonra getirisi olmayacağını kaydetti.

Zirveye ayrıca  64. Hükûmet Ekonomi Bakan Mustafa Elitaş, Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, Talas Belediye Başkanı Mustafa Palancıoğlu,  Erciyes Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Sıtkı Altay’da katılım sağlayarak konuşmalarını yaptılar.

Kapanış konuşmasının sonunda ise ASKON tarafından konuşmacılara onurluk takdim edildi.

Kültepe Ekonomi Zirvesi’nin açılış konuşmaları sonrasında panel oturumlarına geçildi. Oturumlarda Zirvede Kobilere İhracat Rotası, yerli Savunma ve Yerli Uzayı Sanayi, Beyin Göçünün Ekonomiye Etkileri ve Nitelikli Eğitim Modelleri ele alındı.

Panel oturumlarında,

Moderatörlüğünü Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ’ın yaptığı ‘Kobilere İhracat Rotası’ başlıklı oturumda, e-ihracat, dijital pazarlama, marka başarı hikâyeleri ele alındı. Bu oturumda

Ahmet Öksüz- İTHİB Başkanı, Tekstil Sektörünün Ülke Ekonomisi İçin Önemi ve İhracat Performansı, Cafer Mahiroğlu- Select Yönetim Kurulu Başkanı, e-ihracat, başarı hikâyesi,

Can Tolga Bizel- Mitsubishi Elektrik İş Geliştirme Kıdemli Müdürü Kobilerde Dijitilasyon, Endüstri 4.0, , Adem Yılmaz- THY Kurumsal İnovasyon ve Projeler Başkanı Markalaşma ve Marka Değeri, İbrahim Elbaşı- Bilgiyi Ticarileştirme Merkezi Başkanı Bilginin Ticarileştirilmesi

Moderatörlüğünü TGRT Haber Ekonomi Müdürü, EGD Başkanı Celal Toprak’ın yapmış olduğu, Yerli Savunma ve Yerli Uzay Sanayi Oturumunda, Murat Çizgel – SSB Sanayileşme Daire Başkanı, Savunma Sanayiinde ekolojik sistem,  Prof. Dr. Mustafa Alkan, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi – Yeni Dünya Düzeninde Siber Savaşlar ve Hedefteki Ülke Türkiye,Murat Kaan- ASPİLSAN İş Geliştirme Müdürü, Uçak Mühendisi Pil Teknolojileri ve Havacılıkta Kullanılan Akü Sistemleri,

Moderatörlüğünü   İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi  Prof.Dr.Sefer Şener’in yaptığı Göç, Beyin Göçü ve  Nitelikli Eğitim Modelleri oturumunda Prof. Dr. Ahmet Cansız- İstanbul Teknik Üniversitesi, Beyin Göçü, Prof. Dr. Yusuf Adıgüzel-  İstanbul Üniversitesi, Göç Sosyolojisi, Ekonomik Değişimde Göç ve Göçmenlik Etkisi , Dr. Kazım Uğur Kızılaslan- Yeni Yüzyıl Üniversitesi ve Milli Savunma Üniversitesi Öğretim Görevlisi, Beyin Göçünün Doğu Medeniyetlerine Etkisi ve Ercan Altuğ Yılmaz-Eğitim Bilimci,  Nitelikli Eğitim Modelleri üzerine katılımcılara değerli bilgiler aktadır.