Gökhan Yavuzer2

Gökhan Yavuzer

Genel Başkan Yardımcısı / Dış İlişkiler Komisyonu Başkanı
Biyografiye Git
Mustafa Mertcan

Mustafa Mertcan

Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı
Biyografiye Git
Namık Aykut Marangoz

Namık Aykut Marangoz

Dış İlişkiler Komisyonu Başkan Yardımcısı
Biyografiye Git

OBJECTIVE:

o Introduce ASKON to the rest of the world.
o Develop a platform for ASKON members to carry out international trade, investment operations and establish collaborations

SPHERE OF ACTIVITY:

1. The entire World is the sphere of activity.  Therefore, collect information on each country, investigate business relationship opportunities and make such information available to members.
2. Organize visits to foreign countries.
3. Contact with missions of foreign countries (Ambassador, Consular, Commercial Attaché, commercial and industrial unions, politicians and businessmen)
4. Invite trade delegations from foreign countries
5. Establish an international BUSINESS FORUM
6. Organize international TRADE FAIRS
7. Live monitoring of the global economy and communicate the interpretations to the members in collaboration with the R&D.
8. Develop an information platform for exports and imports and provide advisory services on the legislation.
9. Collect information on the countries across the globe about exports opportunities and share such information with the members.

Askon Sürekli Eğitim Merkezi

Merkezimiz, üye işletmelerin ve işadamlarımızın kendilerini geleceğe hazırlamak ve çok yönlü olarak, kendilerinin kurumsal ve kişisel gelişimlerine destek verecek eğitim faaliyetlerini organize etmektedir.
Gerek trendleri takip etmek açısından gerekse yeni trendler oluşturmak açısından, yeninin ve yeniliklerin taşıyıcı olmak gibi bir görevle işlevini sürdürmektedir.