SGK Prim ve İstihdam Teşvikleri Bilgilendirme Toplantısı ASKON Genel Merkezi’nde geniş bir katılımla gerçekleştirildi.

Bilgilendirme toplantısının açılış konuşmasını ASKON Genel Başkanımız Orhan Aydın yaptı. Miraç kandilini tebrik ederek konuşmasına başlayan Başkan Aydın konuşmasında, yerel seçimler sonrası kesintisiz icraat dönemine, istihdam seferberliğine ve devletimiz tarafından verilen teşviklere değindi. ASKON olarak istihdam seferberliğine 50 bin kişi ile destek vereceklerini belirten Başkan Aydın, planlamaların kısa, orta ve uzun vadeleri kapsayacak şekilde yapılması gerektiğini belirtti. İş insanları olarak üzerlerine büyük yük düştüğünü belirten Genel Başkanımız, bu bağlamda üzerlerine düşen tüm sorumlulukları ziyadesi ile yerine getireceklerini belirtti.

Toplantıda konuşan SGK İstanbul İl Müdürü Murat Göktaş EYT, stajyerlik, emeklilik yaşı, kıdem tazminatı, ihbar süreleri, teşvik sistemleri ve istihdam üzerine bir konuşma yaptı.

Emeklilik yaşına takılanlarla ilgili sürece değinen Göktaş, bu konuda kademeli geçişin en doğru yöntem olduğunu belirterek, gelecek nesillerin ve SGK’nın sıkıntı yaşamaması adına kademeli geçiş sisteminin devam edeceğini belirtti. Stajyerlik sürecinde iş kazalarının önüne geçebilmek için iş insanların stajyerlere kazaya ilişkin sigorta primi ödendiğini belirten Göktaş, daha sonra emeklilik yaşı için bu tarihi gerekçe göstererek emekli olmak isteyenler oluyor. 17-18 yaşında iş başlangıcı olmuş oluyor.  Pratikte uygulanamaz bir durum. Stajyerlik süresinin emeklilik süresine dahil edilmeyeceğini söyledi. Teşvik sistemine ilişkin sadeleştirilme beklenildiğini belirten Göktaş, teşvikler verilme gayeler, bölgeler ve amaçları gibi nedenlerle çeşitlendiriliyor bu nedenle sadeleştirilmesi çok zor dedi. İstihdam seferberliğine desteklerinden ötürü ASKON’a ve Genel Başkanımıza teşekkür eden Göktaş, ASKON üyelerinden de imkanları dahilinde istihdam seferberliğine katkıda bulunmalarını istedi.

Göktaş’ın konuşmasından sonra bilgilendirme toplantısı SGK İl Müdür Yardımcısı Murat Özdamar’ın Sigorta Prim Teşvikleri üzerine teknik bir sunumu ve soru-cevap kısmı ile son buldu.

 

SUNUM DOSYASI İÇİN