Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO) Kristal Park tesislerinde düzenlenen toplantıya Batman Valisi Hulusi Şahin, ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın ve ASKON üyesi olan çok sayıda iş adamı katıldı.

ASKON Batman şubesi Başkanı Selman Nasıroğlu’nun selamlama konuşmalarının ardından,  bir konuşma yapan Vali Şahin, TPAO ve Türkiye Petrol Rafinerileri Anonim Şirketi (TÜPRAŞ) gibi önemli kuruluşların Batman’da başlattığı sanayileşme hamlesi sayesinde burada birçok Anadolu Aslanın oluşturduğunu belirterek, “Üretmekten başka şansı olmayan bir milletiz. Çalışkan, üretken, sabırlı ve mücadeleci Anadolu insanı ile birlikte bizler bu günlere geldik. Çalışacağız ve üreteceğiz. Cumhuriyet kurulduğu zaman 290 tane işletme vardı ve bu işletmelerin 250 tanesi yabancılarındı.  O dönemde kişi başına düşen milli gelirimiz 45 dolar iken, bugün ise kişi başına düşen milli gelirimiz 10 bin dolara ulaştı. Bizler bunu çalışarak ve üreterek başardık. Batman, yatırım ve üretim kültürü sayesinde, Türkiye’nin kalkınmasında ve büyümesinde her zaman önemli bir yere sahip. Organize Sanayi Bölgesi’nde yüzde yüz doluluk oranımız var. Batman’ın ve Ülkemizin geleceği parlaktır” dedi.

 

Vali Şahin’in ardından raporun sunumu öncesi ASKON Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yavuzer de bir konuşma yaptı. Yavuzer konuşmasında şunları ifade etti.

ASKON Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yavuzer bir konuşma yaptı.

Yavuzer konuşmasında şunları söyledi;

ASKON olarak, ülkemizin çeşitli noktalarında il teşkilatımızla birlikte şehrin yönetici ve işadamları ile bir araya geliyor, şehrin, ülkemizin ve küresel ekonominin nabzını tutuyoruz.

Elbetteki buradaki amacımız rehberlik ve öncülük görevimizden hareketle hep birlikte belirli bir perspektif oluşturarak daha müreffeh ve daha da çok kalkınmış bir Türkiye için neler yapabilirizi bulabilmektir. Bunu gerçekleştirebilmenin en başlıca yolu da elimizdeki imkânların ne olduğunu bilmek, şu an bu imkânlarla hangi konumda olduğumuzu bilebilmek ve bu zenginliklerimizi arttırarak ileriye dönük neler yapabileceğimizi istişare etmekten geçiyor.

Birazdan Sayın Genel Başkanımız Orhan Aydın, küresel alandaki ekonomik gelişmeleri, Türkiye’nin ekonomik durumunu ve Batman ilimizin ihracattaki potansiyelini bizlerle paylaşacak. Aslında 8. Sini gerçekleştirdiğimiz bu toplantımızda şunu çok rahatça söyleyebiliriz. Bugün ülkemiz dünyanın hangi noktası olursa olsun oraya ticaretini taşıyabilecek konumdadır. Ülkemiz her türlü rekabetin de içerisinde olabilecek potansiyele sahiptir. Biz inanıyoruz ki, bu potansiyeli ortaya çıkartacak stratejiler ve projeler üretildikçe daha müreffeh bir Türkiye’nin inşa edilmesi kaçınılmaz olacaktır. İşte bu nedenlerle bugün sizlerle birlikteyiz.

Yavuzer’in ardından ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın 8. Aylık Ekonomi Değerlendirme Raporunun sunumunu yaptı. Başkan Aydın ayrıca ülke gündemine ilişkin de açılamar yaparak bu konuda şunları söyledi;

 

Küresel ekonomide yaşanan daralmanın olduğu bir ortamda, 15 Temmuz hain darbe girişimi ile mücadelesini devam ettiren, bir yandan Suriye iç savaşından kaçarak 3 milyon mülteciye kucak açan ve yerel seçim süreci yaşayan ülke ekonomimiz, sürekli algı operasyonları ile sınandı. Bu süreçte ekonomi kötüye gidiyor, Türkiye’ye yatırım yapmayın, mevcut yatırımları çekin söylemlerinin yanısıra, S400 nedeni ile yaptırım uygulanacak, Doğu Akdeniz’deki enerji savaşları bizi bitirecek türünde sürekli üzerimize oynadılar. Döviz üzerinden ekonomimizi çökertmeye çalıştılar.

Faizler düşerse biteriz diye yüksek sesle ekonomimizi hedefe aldılar. Hamdolsun yeni ekonomi programı etkilerini gösterdi ve ülkemiz çok ciddi şekilde dengeleme sürecini başarı ile atlattı. Bütün bu söylentiler ve algı operasyonları güçlü ekonomi yapımızla boşa çıkartıldı. Öyle ki, ekonomimizdeki bu dengelenme sürecindeki başarımız sürekli aleyhimizde açıklamalar yapan kredi derecelendirme kuruluşu fitch i bile Türkiye ekonomisini takdir eder bir açıklama yapmak zorunda bıraktı. OECD bile Türkiye ile ilgili daha önce açıklamış olduğu 2019 daralma tahminini revize etmek zorunda kaldı. Bütün bunlar şunu net bir şekilde ortaya koymaktadır. Türkiye ekonomisi çok dirençli ve çok güçlü bir yapıya sahiptir. Ekonomide yaşanan küresel daralmalara rağmen bu konudaki rüştümüzü ispatladık. İnşallah yarınların inşası adına dengeleme süreci sonrasında beklenilen, özlenilen bahara yeniden kavuşacağız. İş dünyası olarak bundan hiç şüphe duymuyoruz. Zira ülkemizin potansiyeli, gücü, kuvveti bunu ziyadesi ile yapabilecek kapasiteye sahiptir