Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), İl Başkanları İstişare Toplantısı İstanbul’da geniş bir katılım ile düzenlendi.

ASKON Genel Merkezi’nin organizasyonunda Ritz Charton Hotel’de gerçekleşen toplantı ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın riyasetinde gerçekleştirildi. Geniş bir katılımın olduğu toplantıya ASKON Genel Merkezimizden,  Başkan Vekilleri Bekir Aydın, Muhammet Ali Öz, Genel Başkan Yardımcıları ve İcra Kurulu Üyeleri, Gökhan Yavuzer, Ali Küçük, Ercan Vergili, Mehmet Bilici, M.Nejat Güneri, Mutlu Armağan, Teşkilatlanma Komisyonu Başkan Yardımcısı Volkan Kahraman, İsmail Purtuloğlu, Abdülkadir Kurt, Halit Temtek, Teşkilat Komisyon Üyesi Nihat Özyurt, YK Üyesi İnşaat, Yapı Malzemeleri ve Mobilya Sektörü Başkanı Gökhan Özyurt,  Genç ASKON Başkanı Yunus Atmaca katıldı.

Türkiye’nin dört bir yanından katılım sağlandığı toplantıya, Başkanlarımızdan Adana Recep Çalışkan, Aksaray Hasan Dağ, Antalya Cahit Urfan, Batman M. Selman Nasıroğlu, Çanakkale Eren Türe, Denizli Uğur Küçük, Diyarbakır Av. Cevdet Nasıranlı, Elazığ Osman Özçelik, Gaziantep Alper Tunga Çiftçi, İzmir Şerafettin Gücü, Kayseri Ali Özcan, Kocaeli, Ömer Faruk Yıldırım, Konya Yakup Yıldırım, Malatya Mesut Karataş, Mardin Mehmet Şahin Cırık, Mersin Hasan Arslan, Ordu Cemal Kelleci, Şanlı Urfa Orhan Şahin, Tarsus Ramazan Alıcı, Trabzon İbrahim Beşir, Van Fatih Altun, Merzifon Sami Yurtseven, Tekirdağ İmran Pehlivan,  Siirt Rıdvan Yılmaz, Kırıkkale Timuçin Bağbaşı, Bursa Bülent Akyürek, Samsun Ahmet Alp Doğru ve Kadir Darıcık yer aldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gökhan Yavuzer, teşkilat ve teşkilatçılığın önemine değinerek, ‘’ ASKON’umuzun teşkilatlanması ülkemiz ve bekamız için çok çok önemli. Bugün gelinen noktada ASKON’unun taşıdığı değerlerin ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Bu değerlerin yaşanması ve yaşattırılması adına sizlerin çalışmaları çok önemli. Her birimiz ASKON’un elçileriyiz. Bunu asla unutmamalıyız. Her birimizin yaşantısından tutunda, yaptıklarına kadar hatta ve hatta sosyal medyadaki paylaşımlarımıza kadar her şey ASKON’umuzu bağlamaktadır. Biz ASKON için ASKON’a yakışanın en layığını yapmak zorundayız. Milletimiz için, Ümmet için bu boynumuzun borcudur ‘’ dedi.

Yavuzer ayrıca, yeni döneme ilişkin ASKON’un teşkilatlanma hedeflerini de açıkladı. Yavuzer bu konuda şunları söyledi;

Teşkilatlanma çalışmalarımıza ilişkin sizlere şunu söyleyebilirim, hedefimiz millet ve ümmet sevdasına düşmüş, Hakkı üstün tutan, zalime başkaldırıp, mazluma koşturan bireylerin olduğu her yerde ASKON teşkilatlanmaktadır. Şubemiz olmayan illerde misyonumuza uygun tanıdığınız bildiğiniz isimler var ise bize iletmenizi özellikle istirham ederiz.

Evet, Sn. Genel Başkanımız Orhan Aydın Bey’in Genel Kurul’da belirttiği üzere bu yeni dönemde ASKON’da kardeşlik hukukunu ön plana çıkararak birlik ve dirliğimizi üst seviyelere taşıyacağız. Genel Merkezimiz ile şubelerimiz arasındaki diyaloğu en üst düzeye tutacağız. Her ay bir şubemizde olacak şekilde ekonomi raporumuzu kamuoyuna arz edeceğiz. Bu aynı zamanda her ay bir şubemizde olacağımız anlamını da taşımaktadır. Siz kıymetli başkanlarım ile her konuda istişare ve iletişim içerisinde olacağız. Hepimizin gayesi bir; Hakkın rızasını üstün tutmak ve emanetçisi olduğumuz ASKON’umuzun bayrağını daha da yukarıları taşımak. Bu nedenle birliğimizi her daim diri tutmalıyız. Rabbim sizlerden razı olsun.

Genel Başkanımız Orhan Aydın toplantıda ASKON’un yeni dönemine ilişkin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Türkiye’nin 81 ilinde teşkilat yapımızı tamamlayacağımız belirten Başkan Aydın, yeni dönemde şubelerle iletişimin çok daha canlı olacağını, birlikte ortak çalışmaların daha sık yapılacağını söyledi. ASKON olarak 2023, 2053, 2071 hedeflerine kilitlendiklerini de belirten Aydın, bu konuda şunları söyledi; Bu bağlamda bu vizyonun idraki ile çalışmalarımızı yürüteceğiz. Dünya Devleti Türkiye hedefiyle, yüksek teknolojili üretim, istihdama katkı, ihracatta artışa öncelik vereceğiz. Üyelerimiz vasıtasıyla Türkiye ekonomisine sınıf atlatmak, ekonomiyi orta gelir tuzağından çıkartmak ve Türkiye’nin dünyanın ilk on ekonomisi arasında olmasını sağlamak için topyekûn çalışacağız. Bu bağlamda ilk 180 günlük ve ikinci 180 günlük eylem planlarımızı hazırladık. İlk 180 günlük eylem planımız içerisinde İstanbul ve Ankara olmak üzere ASKON Bürokrasi üslerini hayata geçireceğiz. Dünya’nın önemli ticaret merkezlerinden olan üç noktada ASKON İhracat üslerini hayata geçireceğiz. İkinci 180 günde diğer 3 noktada olmak üzere bu ticaret üslerinin sayısını altıya çıkartacağız. ASKON olarak önemsediğimiz konulardan biri de akademisyenler ile birlikte ortaya koyacağımız Türkiye’deki ve Dünya’daki ekonomik gelişmelere yer vereceğimiz günlük, haftalık, aylık ve yıllık raporlarımız olacak. Bu raporlar sayesinde yatırımcıları doğru noktalara yönlendirmeyi planlamaktayız.

Hedef İhracata ve İstihdama Katkı

Başkanlar toplantısında karşılıklı istişareler sonucu ihracata ve istihdama yönelik çalışmalara ağırlık verilmesi konusunda görüş birliğine bağlandı.

Bu bağlamda,

Her ilde ortaklık kültürünü geliştirmeye yönelik çalışmalar kapsamında İzmir Şubemiz örneğinde olduğu gibi özellikle ihracata yönelik, cari açığı önceleyen alanlarda ASKON Üyelerinden oluşturulan şirketler oluşturulacak. 81 Şubede 81 şirket ile hayat bulacak proje ile 2022 yıl sonu itibarıyla 15 bin istihdam ve 2,5 milyar TL’lik iş hacmi ön görülüyor.