ASKON Dış İlişkiler Komisyonu tarafından ASKON Genel Merkezi’nde düzenlenen iftar programına yüze yakın Türkiye’de ticaret yapan Yabancı İşadamları katıldı.
ASKON Genel Merkezi’nde gerçekleştirilen iftarda açılış konuşmasını ASKON Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yavuzer yaptı. ASKON’un genel itibarı ile vizyon ve misyonuna değinen Yavuzer ayrıca katılımcılara aynı çatı altında güzel işlere imza atabileceklerini söyledi. Yavuzer bu konuda şunları söyledi,
Sizler değerli girişimci işadamları olarak ülkeniz dışında da ticaret yapmaktasınız. Tabi bu ticaret esnasında yaşadığınız sıkıntılar ve olumsuzluklar da olacaktır. Birlikte bugün bu meseleleri de ele alalım istiyoruz. Sıkıntıları bilelim ki muhataplarını bularak sorunlarınızı birlikte çözelim.
Allah’ın izni ile bu tür birliktelikler ve paylaşımlar bizleri bu hedef doğrultusunda kenetleyen buluşmalar olacaktır. Aynı çatı altında güzel işler yapmaya vesile kılacaktır.
Yavuzer’in konuşmasının ardından katılımcılara hitap eden Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Başkanı Av. Uğur Yıldırım’da ASKON Çatısı altında bu tarz bir birliktelik yaşamaktan duydukları memnuniyeti dile getirerek, bu birlikteliğin devam etmesini ve ticari alanında yaşadıkları sıkıntıları birlikte aşmak istediklerini söyledi.
Cesur: ‘’Böl, Yönet, Sömürü Düzeni Devam Ediyor’’
İftar’da katılımcılara hitap eden ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur’da İslam Dünyası’nın acılarının ve sevinçlerinin bir olduğunu belirterek, başta ABD ve Batılı Devletlerin ortak politikasının sömürü düzeni olduğunu söyledi,
ASKON Başkanı Cesur bu konuda şunları söyledi;
Suriye’de, Irak’ta, Gazze’de, Kudüs’te, Myammar’da, Afganistan’da yaşanılanlar ortada. Böl, parçala, yönet, sömür düzeni başta ABD olmak üzere Batılı devletlerin hala ortak politikası. Bugün İsrail’in orantısız güç sarfederek masum sivil Gazzelileri dünyanın gözü önünde katlettiğine hepimiz şahit oluyoruz. Myammar’da sırf inançları İslam diye etnik kıyama uğrayan din kardeşlerimizin acısını duyabiliyoruz.
‘’Kudüs ve İstanbul’un Acısı Aynı Acıdır’’
Kudüs’ün, Şam’ın, Bağdat’ın, Bosna’nın, Kabil’in ve İstanbul’un acıları aynı acılardır. Peygamber efendimizin ‘’Doğu’da bir Müslümanın ayağına diken batsa, Batıdaki Müslümanın onun acısını yüreğinde duyması gerekir.’’ Sözü gereğince İslam Kardeşliği hukuku çerçevesinde bir ve bütünlük içinde hareket etmeliyiz. Bunu yapmaya mecburuz. İnsanlığın refaha ermesi, mazlumların zulümden kurtarılması adına buna yapmaya mecburuz. Bizler birarada durdukça, Allah’ın inayetiyle emperyalistlerin tüm oyunlarını bozabiliriz. Unutmayalım ki, bizleri güçlü kılacak olan ancak ve ancak inancımız ve birlikteliğimiz olacaktır.
‘’Türkiye Lojistik Anlamda Çok Farklı Bir Üs Olacaktır’’
Hamdolsun Türkiye ekonomisi geçen yıl yüzde 7’nin üzerinde büyüyerek Dünya’da en çok büyüyen ikinci ekonomi oldu. İstikrarlı ve güçlü yapısı ile ülke ekonomimiz 2018 yılında da büyümeye devam edecektir. Ekonomik alanda sergilediği üstün performans ve istikrarlı yapısıyla Türkiye, yakın çevresinde ve dünyada önemli yatırım merkezlerinden biridir” Çok şükür 3. Havalimanı , Kanal İstanbul, Hızlı Tren gibi devasa projelerle Türkiye lojistik anlamda da çok farklı bir üs konumuna gelecektir. Ortadoğu’nun Avrupa’ya açılan kapısı olan Türkiye, Avrupa’nın da Ortadoğu ve Uzakdoğu’ya açılan kapısı olacaktır.