Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, İstanbul Valiliği ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Haliç Kongre Merkezi’nde Cumhurbaşkanlığı himayelerinde düzenlenen İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul buluşması programına katılarak konuşma yaptı.

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinlik devlet desteklerinin anlatıldığı sinevizyonla başladı. Sinevizyon sonrası İstanbul Valisi Ali Yerlikaya’nın ardından ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın istihdama yönelik konuşmasını gerçekleştirdi.

Başkan Aydın konuya ilişkin şunları ifade etti;

 Ülke Olarak Büyük Mücadeleler Veriyoruz

Dünya genelinde küresel ekonomide yaşanan daralma nedeniyle, dünya ölçeğinde olduğu gibi, ülkemizde de son dönemlerde istihdam kayıpları yaşanmaktadır. İstihdamı arttırmak noktasında ülke olarak çok büyük mücadeleler verdiğimiz de aşikârdır. Bütün bunlara rağmen, Biz biliriz ki,  bir sürü çarpıcı fikir vardır, eksik olan bu fikirleri gerçekleştirme arzusudur. Bugün ASKON olarak bu arzu üzerine sizlerle birlikteyiz.

Biz İşverenlere Büyük Yük Düşmektedir

Evet! Genç bir nüfusa sahibiz. Son 10-15 yıla bakıldığında ilave 8,3 milyon kişiye istihdam sağlandığını gözlemlemekteyiz. AB ülkeleri ile değerlendirdiğimizde bu alanda birinci sırada yer almaktayız. İşverenler olarak bu süreçte 2004 yılından bu yana 146,6 milyar liradan fazla miktarda teşviklerden yararlandık. Ha keza kısa çalışma ödeneği de devletimiz tarafından biz işverenlerin konjonktürel dalgalanmadan etkilenmemiz adına hayata geçti. Az önce izlemiş olduğumuz sinevizyonda da yer aldığı üzere iş dünyası olarak bir çok teşvik imkanından yararlandık. Bu bağlamda biz işverenlere istihdamı arttırmak adına büyük yük düşmektedir.

700 Bin Kişiye İstihdam Sağlıyoruz

ASKON olarak Yurt içi ve yurt dışı yaygın şube ağlarımız ile 5 binin üzerinde iş insanı, 15 bin üye işletmemiz ile 700 bin kişiye istihdam sağlıyor ve üyelerimiz vasıtasıyla ihracatımıza 17 milyar dolar katkıda bulunuyoruz. Ülke olarak ihracat rakamları konusunda sürekli yukarı yönlü artışlar sağlıyoruz. Ve yine biz biliyoruz ki,  Başarının çalışmaktan önce geldiği tek yer sözlüktür. Bu nedenle iş insanları olarak daha müreffeh bir Türkiye istiyorsak daha çok çalışacağız ve daha çok insanımızı mutlu edeceğiz. Bunu adeta kendimize bir ödev bileceğiz. Biz ASKON olarak bunu kendimize ödev edindik.

İstikrarlı ve Güvenli Ekonomimizle Bunu Başarabilecek Güçteyiz

Sayın Cumhurbaşkanımızın biz iş insanlarına belirlediği bir hedef var. 2,5 milyon yeni istihdam. Evet,  bugüne kadar Cumhuriyet rekoru kırarak 9 milyon yeni istihdam ortaya çıkarıldı. El ele verilip, samimi bir şekilde gayret gösterince neleri başarabildiğimiz ortada. Türkiye istikrarlı ve güvenli ekonomisiyle bunu başarabilecek güçtedir.

ASKON olarak biz bu süreçte çok ciddi bir mücadele başlattık.  İlkini İzmir ve Şanlıurfa’da hayata geçirdiğimiz 81 ilde 81 ASKON ortaklarından oluşan yeni işletmeler sayesinde, önümüzdeki dört sene içerisinde 15 bin kişiye yeni istihdam sağlayarak bu seferberliğe ciddi anlamda somut katkıda bulunmayı arzu ettiğimizi belirtmek isterim. Ve yine ülkemiz ihracatına katkıda bulunmak ve cari açığını azaltmak adına İlk etapta; Gine, Rusya ve Amerika Birleşik Devletleri’nde, oluşturacağımız İhracat Üslerimizle, ülke ekonomimizin potansiyelini ve gücünü ortaya koymak istediğimizi ayrıca belirtmek isterim.

Bakan Zümrüt: “Seferberlik Ruhu İçinde Çalışılmalı’’

Selçuk, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği iş birliğinde yürütülen “İstihdam Seferberliği 2019 İstanbul Buluşması”ndaki konuşmasında küreselleşen ekonomide belirlenen ekonomik hedeflere ulaşmak için seferberlik ruhu içerisinde çalışılması gerektiğini vurguladı.

Kamu kurum ve kuruluşları ile özel sektör iş birliğiyle istihdam hedeflerinin yakalanabileceğini anlatan Selçuk, yerli ve milli üretime daha fazla yatırım yaparak, ekonomide dışa bağımlılığı azaltarak yeni istihdam alanları açmaya devam edilmesi gerektiğini anlattı.

Selçuk, Türkiye’nin sahip olduğu gerçek potansiyel ortaya çıkarılırsa dünyanın 10 güçlü ekonomisinden biri olunabileceğini belirterek, “Bu coğrafya sahip olduğu ekonomik zenginlikler ve fırsatlar bakımından bize o kadar çok imkan sunuyor. Bunları birlikte değerlendireceğiz, imkan ve fırsatları birlikte oluşturacağız. İstanbul kadim medeniyetimizin başat şehri olmasının yanı sıra ekonomide, ticarette ürettiği katma değerle sanayimizin de lokomotifi olmakta.” diye konuştu.

İktidara geldiklerinde İstanbul’da aktif sigortalı kişi sayısının 2,5 milyon olduğunu, bu rakamının şu anda 5,3 milyona çıktığını dile getiren Selçuk, şöyle devam etti:

“İstanbul’da bugüne kadar teşviklerimizden yaklaşık 1 milyon 300 bin iş yeri yararlandı. Ödediğimiz toplam teşvik tutarı ise yaklaşık 38,5 milyar lira. Hükümet olarak elde ettiğimiz bu başarıyı biliyorsunuz milli iradeye yönelik yapılan antidemokratik saldırılara rağmen başardık. 17-25 Aralık, Gezi olayları, 15 Temmuz darbe girişimi ve son olarak dolar üzerinden yapılan ekonomik spekülasyonlara rağmen devam ettik. Her antidemokratik girişimin ardından milletimizle birlikte daha da güçlenerek yolumuza devam ettik. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliği ve hükümetimizin vizyoner yönetim anlayışı sayesinde, ülkemizin güçlü bir ekonomiye geçiş sürecine hep birlikte tanıklık ediyoruz. Ekonomide, ticarette, çalışma hayatında ve istihdamda birlikte başarı öyküleri yazmaya devam ediyoruz. Türkiye 16 yılda sizlerin girişimci ruhu, cesareti ve çalışkanlığı sayesinde 3,5 kat büyüdü. Uygulamaya koyduğumuz reformlarla iş yapma kolaylığı bakımından dünyada 43. sıraya kadar yükseldik. 2002 yılında 727 bin olan sigortalı çalıştıran iş yeri sayımız 1,9 milyona; aktif sigortalı sayımız 12 milyondan 22,3 milyona yükseldi. Aynı dönemde, aktif iş gücü programlarımızın yararlanıcı sayısı yaklaşık 3,1 milyona ulaştı.”

 

Haliç Kongre Merkezi’nde düzenlenen etkinliğe Bakan Selçuk, İstanbul Valisi Yerlikaya, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Uysal’ın yanısıra TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, İTO Başkanı Şekib Avdagiç, TİM Başkanı İsmail Gülle, MÜSİAD Başkanı Abdurrahman Kaan, İstanbul Ticaret Borsası Başkanı Ali Kopuz, Deniz Ticaret Odası Başkanı Tamer Kıran, İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçivan gibi Çatı STK’ların ve Odaların başkanları konuşmacı olarak yer aldı.