Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 7. Sini Mardin’de düzenledi.  

Aylık ekonomi raporu sunumu sonrası ülke gündemine ilişkin açıklamalarda da bulunan Aydın, ‘’Daha müreffeh bir Türkiye ve daha müreffeh günler için içeride birliğimizi ve dirliğimizi bozacak her türlü oluşumlara karşı topyekûn mücadelemizi devam ettirmemiz gerekmektedir. Ülkemizin birliği ve bekası kırmızı çizgimizdir. Her kim bu birliği ve dirliği bozmaya çalışıyor ise şunu açıkça bilmelidir ki her daim kahraman milletimizi karşısında bulacaktır.’’ Hatırlatmasında bulundu.

ASKON Genel Başkanı Aydın konuya ilişkin şunları söyledi;

Omuz omuza çarpışarak elde ettik

Milletçe hep birlikte 30 Ağustos Zafer Bayramımızı kutladık. Ne mutlu ki bizlere tarihimize dönüp baktığımızda birçok kahramanlık destanlarının yazıldığını görmekteyiz. Bu destanlar yazılırken elbette büyük fedakârlıklarla yazıldı. Biz bu destanları aynı çatı altında birlik ve bütünlük içinde omuz omuza çarpışarak elde ettik.

 

Mardin ihracatta 1 milyar doları hakediyor

Şu an, o kadar güzel bir şehirdeyiz ki, tarifi imkânsız. Gönül ister ki ihracatta yarım milyon doları aşmış bir Mardin şehri hak ettiği gerçek potansiyele ulaşarak 1 milyar doların üzerinde ihracat yapabilen şehirler arasında yer alsın. Mardin ilimiz bunu çoktan hak ediyor.

Tabi elbette bunun gerçekleşebilmesi için yapılması gereken çok şeyler var. Bunun için öncelikle kardeşlik hukuku içinde birliğimize ve dirliğimize sahip çıkarak, ülke refahımızı ve bekamızı kırmızı çizgilerle belirleyerek aynı çatı altında bu kadim şehri yarınlara hazırlamalıyız.

İçeride her türlü hainlikleri yaşadık

Bakın! içeride her türlü hainlikleri yaşadık ve yaşamaya da devam ediyoruz. Bugün FETÖ elebaşısını himaye eden Amerika Birleşik Devletleri’nin hemen yanı başımızda sınırımızda kimlere destek verdiğini açıkça görmekteyiz. Aynı ABD nükleer silah ile donattığı İsrail’i bağrına basıp Filistinli kardeşlerimize kan kustururken bir yandan da oluşturduğu koalisyonla komşumuz İran’a ambargo uygulayıp zayıf kılmaya çalışmaktadır. Amerika’nın politikalarının ne denli dengesizlik oluşturduğunu yakın tarihimizde birçok vaka ile somut bir şekilde görmekteyiz. Bu nedenle geçmişten bugüne mazlumun her daima yanında olmuş, bugün de 8,07 milyar Dolar yardım ile dünyada en çok insani yardım yapan ülke konumuna yükselmiş vatanımızın kıymetini çok çok iyi bilmeliyiz. Doğu Akdeniz ve Suriye’de dış mihraklara ve alçak oyunlarına karşı ne tür mücadeleler verdiğimiz ortada. Bu mücadelelerin boşa çıkmaması adına içeride de huzur ve güven ortamının sağlanması gerekmektedir. Bu verimli toprakların ve eşsiz coğrafyanın güvenli bir liman haline dönüştüğünde birçok hizmetin de buraya koşa koşa geleceğinden eminiz. İşte o zaman Mardin ilimizin için bırakın yarım milyon dolarları konuşmayı işte o zaman milyar dolarları konuşmaya başlayacağımızdan hiç şüphemiz olmasın.

Ülkemizin birliği ve bekası kırmızı çizgimizdir

Daha müreffeh bir Türkiye ve daha müreffeh günler için içeride birliğimizi ve dirliğimizi bozacak her türlü oluşumlara karşı topyekûn mücadelemizi devam ettirmemiz gerekmektedir. Ülkemizin birliği ve bekası kırmızı çizgimizdir. Her kim bu birliği ve dirliği bozmaya çalışıyor ise şunu açıkça bilmelidir ki her daim kahraman milletimizi karşısında bulacaktır.

Vali Yaman: Mardin önemli bir yatırım merkezi

Mardin Valis Mustafa Yaman, ”Mardin’de birinci OSB’imiz yüzde yüz doluluğa ulaştı. İkinci OSB için 400 firma başvuru yaptı, bunlardan 70’ine yer tahsis edeceğiz.” dedi.

Yaman, bir otelde düzenlenen “Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) 7. Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nda” yaptığı konuşmada, Mardin’in ticaret ve üretim anlamında öne çıkan bir şehir olduğunu belirtti.

Kentin aynı zamanda önemli bir yatırım merkezi olduğuna işaret eden Yaman, ”Mardin’de birinci OSB’imiz yüzde yüz doluluğa ulaştı. İkinci OSB’mizin ilk altyapısını bitirdik, elektrikle ilgili ihalesi yapılmak üzere. İkinci OSB için 400 firma başvuru yaptı, bunlardan 70’ine yer tahsis edeceğiz.” dedi.

Mardin’de sağlanan huzur ortamıyla 2018 yılında 3,5 milyon turisti ağırladıklarını, 2019’da ise günübirlik ziyaretçilerle birlikte 5,5 milyon turiste ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini anlatan Yaman, ”Misafirhanelerle birlikte 10 bin yatak kapasitemiz var. Yarından itibaren yüzde yüz doluluk oranlarına ulaşıyoruz. Mardin’de turizm ve hizmet sektöründe daha çok yatırımların yapılmasını arzu ediyoruz.” diye konuştu.

Yavuzer: Rehberlik ve Öncülük Görevimizle Hareket Ediyoruz

Raporun takdimi öncesi konuşan ASKON Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yavuzer’de konuya ilişkin şunları söyledi:

ASKON Kurulduğu günden bu yana ülkemiz kalkınmasına adına birçok faaliyetlerde bulunmuş kuruluş misyonuna uygun olarak kamuoyunu aydınlatmak ve iş dünyasına rehberlik etmek amacıyla da bir çok çalışmalara imza atmıştır.

Kültepe Ekonomi Zirvesi, Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi, Smart Future Expo gibi zirvelerimizle sektörel bazda raporlarımızı hazırladığımızı gibi, bakanlıklar nezdinde yapmış olduğumuz istişare toplantıları sonrasında da ülke ekonomimize katma değer üretecek projeleri de ilgili muhataplarına arz etmekteyiz. Bunun yanısıra ikili iş görüşmeleri gerçekleştirmekte, ülke ticaretimizi arttırmak için farklı ülkelerdeki muhataplarımızla işbirliği anlaşmaları yapmaktayız.

Yine bu bağlamda her ay şubelerimizin ev sahipliğinde rehberlik ve öncülük görevimizden hareketle;

Dünya ve Ülke ekonomisini ele alıyor bulunduğumuz ilin ekonomisine ilişkin ASKON Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Bugün bu toplantılarımızdan 7. Sini inşallah sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Bu toplantılarımızdaki asıl gayemiz kamuoyunu ekonomiye dair bilgilendirmek ve akabinde neler yapılması gerektiği hususunda istişarelerde bulunarak şehrimizin kalkınmasına katkıda bulunmaktır.

Cırık: Mardin Kazansın İstiyoruz

Toplantının açılış konuşmasını yapan Mardin Şube Başkanı Mehmet Şahin Cırık’ta şunları söyledi;

Evet biz Mardin her daim kazansın, ülkemiz daha müreffeh olsun istiyoruz. Bunun için birliğimizi ve dirliğimizi çok önemsiyoruz. Biz biliyoruz ki, bu kadim coğrafya huzuru bulduğu zaman nice sayısız başarılara imza atacaktır. Bu ideal için biz iş insanları olarak gecemizi gündüzümüze katmaya hazırız.

 

ASKON tarafından Mardin’de düzenlenen Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 7. sine  Mardin Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Yaman, Ömerli ve Dargeçit Belediye Başkanları ve iş dünyası temsilcileri katıldı.