CESUR: “TEL AVİV HAVALİMANI’NDA YÖNETİM KURULU ÜYEMİZE İSTANBUL’DA HANGİ CAMİLERE GİTTİĞİNİ BİLE SORDULAR”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, beraberinde ASKON Üyesi İşadamları ile Filistin’de bir dizi temaslarda bulundu. ‘’Filistin’de özellikle İsrail işgali altındaki bölgelerde, Filistinliler ile ticaret yapmak neredeyse imkânsız gibi’’ diyen ASKON Başkanı Cesur,  “İsrail Hükümeti stratejik bir şekilde iş adamlarına mobing uyguluyor. Bunu havalimanına iner inmez yaşadık. Yönetim Kurulu Üyemiz Serkan Ayaydın Beye Lübnan’a giriş çıkış yaptı diye saatlerce mobing uyguladılar. Sorgu esnasında İstanbul’da hangi camilere gittiğini bile sordular. İsrail, başta Kudüs olmak üzere Filistin topraklarını son derece stratejik davranarak işgal etmeye devam ediyor” dedi.

 

Filistin’de İş Yapmak İsrail’in İşgal Nedeni İle Zorlaştırıyor

ASKON Heyeti’nin, Filistin temasları kapsamında ilk durağı Türkiye’nin İsrail Büyükelçisi Mustafa Kemal Öken ve Kudüs Başkonsolosu Gürcan Türkoğlu oldu. Heyet ayrıca Filistinli İşadamları ile de görüşerek sıkıntılarını yerinde dinledi. Görüşmelerde hem İsrail, hem de Filistin’deki son durumlar ele alındı. Filistin temasları sonrası değerlendirmelerde bulunan ASKON Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, havalimanında yaşadıkları sıkıntının İsrail’in baskıcı tavrını net bir şekilde ortaya koyduğunu belirtti. Yönetim Kurulu Üyelerinden Serkan Ayaydın’ın Lübnan’a giriş çıkış yapması nedeni ile havalimanında uzunca bir süre tutulup sorgulandığını, sorulardan birinin de ‘İstanbul’da hangi Camiye gittin’ sorusu olduğunu söyleyen ASKON Başkanı Cesur, İsrail Türk işadamlarına açıkça mobing uyguluyor, bunu bizzat müşahede ettik. Saatlerce heyetimiz havalimanında beklemek zorunda kaldı dedi.

 

İşgal Altındaki Filistinli İşadamları İle Ticaret Yapmak Çok Zor

İsrail Filistin topraklarını Yahudileştirmek için son derece stratejik davranıyor. Güvenlik bahanesi ile yayılma politikası uygulayarak yeni yerleşim yerleri açıyor ve Filistin topraklarını işgal ediyor. Filistinli İşadamları ile işgal altındaki topraklarda görüşmeniz çok zor. Hem kendileri bu konuda çok sıkıntı yaşıyor hem de onlarla görüşmek isteyen bizler. Buralarda çok zor şartlarda görüşme yapıyorsunuz. İstanbul’a davet ediyoruz fakat belirli konularda mutabık kalsak bile Gümrükler İsrailli yetkililerde olduğu için somut bir adım atamıyorsunuz.

 

Temsilcilik Açmayı Çok İstiyoruz

Biz öncelikle Kudüs’te ASKON temsilciliği açarak ticari ve kardeşlik bağlarımızın daha da kuvvetlenmesini çok istiyoruz. Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Gökhan Yavuzer Bey, bu konuda çok ciddi görüşmeler yürüttü. Ne var ki, İsrail Hükümetinin STK’lar üzerinde çok yoğun bir baskısı var. Kudüs’te temsilcilik açma imkanını oluşturamazsak Ramallah’ta ASKON Temsilciliğini açmayı planlıyoruz.

 

Bu Ziyaretler Filistinli Kardeşlerimizin Direniş Ruhlarını Ayakta Tutuyor

Bu ziyaretlerin Filistin halkına büyük moral kaynağı olduğunu gördük. Kendilerini yalnız hissetmediklerini, Türk halkını çok sevdiklerini belirttiler ve direniş ruhlarını bu şekilde ayakta tuttuklarını söylediler. Biz de şunu gördük. Evet, Filistin ve Kudüs meselesine duyarlıyız. Lakin bu yetmiyor. Yeni neslimize Kudüs’ü sevdirmeliyiz. Kudüs ile ilgili şiirler, romanlar yazılmalı, türküler, ezgiler, ağıtlar yakılmalı ve bu kutsal beldeler çokça ziyaret edilmelidir. İsrail Hükümeti’nin zorluklarına rağmen, asla ve asla bu topraklardan kopmamamız mümkün değildir.

 

İsrail Halkı İle Problemimiz Yok

Geçen yıl İsrail ile ticaretimiz % 10 civarında arttı. 550 milyon dolar ile demir çelik, 450 milyon dolar ile otomotiv bunun başını çekti. Her türlü makineyi İsrail bizden alıyor. Gıda, tekstil, kimya, çimento, mermer ve seramik ürünlerini bizden alıyor. İnşaat alanında büyük bir potansiyel var. Halkın Türkiye’ye olan ilgisi büyük ve Türkleri de açıkça seviyorlar. Ne var ki, Filistin topraklarını işgal etmeyi kafasına koymuş İsrail Hükümeti hiçbir hukuk ve kural dinlemiyor. Bizlerin İsrail Halkı ile sorunu yok lakin İşgalci İsrail Hükümeti’nin Siyonist politikaları ile sorunumuz var. İsrail bir an önce uluslararası hukuka saygı göstererek Filistin topraklarını işgal etmeyi bırakmalı, Hz. Ömer (r.a)’ın Kudüs’ü fethettiğinde açıkladığı beyannameyi iyi okumalıdır.