Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON)’un her ay bir ilde açıkladığı Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantısı’nın 6.sı Trabzon’da gerçekleştirildi.

Geniş bir katılımla gerçekleşen toplantı öncesi selamlama konuşmaları yapıldı. Selamlama konuşmasının ilkini Trabzon Şube Başkanı İbrahim Beşir yaptı. Beşir konuşmasında şunları söyledi;

ASKON  Trabzon şubesi olarak Genel Merkezimizin çatısı altında rehberlik ve öncülük görevimizi ifa etmeye çalışıyor başta Trabzon ekonomimiz olmak üzere ülke ekonomimize katkıda bulunmayı hedefliyoruz. Birazdan Sayın Genel Başkanımız ekonomi raporunu sunarken Trabzon ilimizin son dönemlerdeki kazanımlarından da bahsedeceklerdir. Evet biz cazibe merkezi kapsamına alınmak istiyoruz. Trabzon ilimiz ürün çeşitliliği ve ihracat rakamlarına bakıldığına bunu ziyadesi ile hak ediyor. Cazibe merkezi olmamızın hem Trabzon ilimize hem de bölge illerimize çok büyük katma değerli olacaktır. Bu konuda ısrarcıyız ve her platformda bu konunun en büyük sözcülerinden biri olacağız.

Karadenizin İncisi

Vali Ustaoğlu etkinlikte yapmış olduğu konuşmasında Karadeniz’in incisi Trabzon’un bölgenin en önemli çekim merkezi olan illerin başında geldiğini söyleyerek, “Bu anlamda böyle bir şehrin valisi olmak, güzel insanlara hizmet etmek bizler içinde son derece onur vericidir. Sizlerle birlikte bu şehrin geleceğine katkıda bulunmak adına ne gerekiyorsa tüm yerel dinamiklerimizle birlikte el birliğiyle içerisinde yapmaya gayret göstereceğiz. Bu şehri yeniden keşfetmeye gerek yok. Asya ile Avrupa’nın birleştiği Tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde yer alan Trabzon doğal güzellikleri, tarihi misyonuyla ve liman şehri olması münasebetiyle önemli bir misyona sahiptir.  Burada önemli olan şehir adına bu vizyona uygun neler yapmak gerekiyorsa hep birlikte onu yapmaktır. Hedeflerini 2023 olarak belirleyen ve dünyanın ilk on büyük ekonomisi içerisine girmeyi amaçlayan ülkemiz bunun yanında vizyonunu da 2053–2071 olarak belirlemiştir. Bu manada Trabzon’un girişimcilerine de çok ciddi ihtiyaç olduğunu belirtmek isterim. İlimiz farklı alanlarda yetiştirdiği kıymetli şahsiyetleriyle ülkemizin birçok yerinde söz sahibi olmuş, yönetiminde, ekonomisinde ve yönetiminde bulunmuştur.  Bilindiği gibi Trabzon istihdama, ekonomiye ciddi katkıları olan iş adamlarımızın daha güzel işler yapması ve destek olma adına cazibe merkezi olma programı içirisine alınmıştır. Bu noktada Sanayi ve Teknolojisi Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Bu program iş adamlarımızın, girişimcilerimizin ortak kültürlerini ve fikirlerini birleştirmek adına çok önemlidir” dedi.

 

Sorumluluk İşadamlarında

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, ekonomik kalkınmanın sadece devletin çabasıyla gerçekleştirilemeyeceğini, bu konuda işadamlarına da büyük görevler düştüğünü belirterek, “Ekonomi sadece devletin çabasıyla değil, işte Anadolu Aslanları adıyla kurulan ve şu anda en önemli bir sorunumuz olan istihdamımıza bir milyona yakın katkı sağlayan böyle bir kuruluşun faaliyetleri bizi de ilgilendiriyor. Biz de kıymetli valimizin önderliğinde, büyükşehir ve ilçe belediye başkanlarımız, kaymakamlarımız ve STK’larımızla bu işe seferberlik gözüyle bakarak, üreterek daha güçlü olacağımız bilinciyle şehrimizde bu tür çalışmaları sürdürüyoruz.” dedi.

 

Başkan Genç, Projelerimiz Kesinleşti

ASKON üyesi işadamlarını şehrin gelişen turizm trendine uygun olarak Ortahisar Belediyesi tarafından turizm çeşitliliği oluşturmak amacıyla yürütülen Tarihi İpekyolu ve Tünel Akvaryum projesine yatırım yapmaya davet eden Başkan Genç, “Burada iki hususu özellikle zikretmek isterim. Şehrimizin gelişen trendi olan turizm noktasında atılması gereken adımlar, yapılması gereken yatırımlar var. Turizmi daha çok destekleyecek cazip merkezler oluşturma adına Ortahisar Belediyesi olarak Mağmat’ta 600 dönümlük destinasyon alanımız var. Bu alanın mera vasfını kaldırarak belediyemize devrini sağladık. Şu anda da dört etaplı çok mükemmel bir proje hazırladık. Projemiz de kesinleşti. Şu anda yatırımcı ve yatırım bekliyoruz.  Bu hususu paylaşmak istiyorum. Yine turizmi çeşitlendirme adına bir akvaryum projesi hayata geçirmek istiyoruz. Bunun da tünelini tamamladık. İnşallah bu konuda da yatırımcı bekliyoruz.” diye konuştu.

 

Müşterek Projeler Yapalım

ASKON üyesi işadamlarıyla müşterek projeler yapmaya hazır olduğunu dile getiren Başkan Genç, “Bütün bunlarla beraber şehrimizin gelişen trendine, ekonomisine katkı sağlamakla kendimizi mükellef addediyoruz. Bu manada da bu işi ekonomik seferberlik boyutuyla da ve biraz önce açıkladığım amaçlara matuf olarak da gören ASKON’umuzun da kıymetli genel merkez heyetiyle müşterek çalışmalar yapmaya, adımlar atmaya da hazır olduğumuz ifade etmek istiyorum. Beni de sabırla dinlediğiniz için de teşekkürlerimi arz ediyorum. Bu güzel organizasyon nedeniyle İbrahim Beşir başkanımıza da çok teşekkür ediyorum. Toplantımızın tekrar hayırlı olmasını diliyorum.” sözlerine yer verdi. Otomotive ve çimento sektöründe borç geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanabileceği uyarısında bulunan Aydın, 15 Temmuz’a ilişkin açıklamasında da,  ‘Darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap Güçlü Türkiye olacaktır’ dedi. ABD ABD Senatosun Başkan Donald Trump’a, Rus S-400 hava savunma sistemini aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulama ve Türkiye’yi F-35 programından çıkarma çağrısının Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir yorumunda bulunan Başkan Aydın, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini de S-400’lerin Türkiye’ye gelmesinden hemen sonra yapılan bu not düşürme tamamen objektif kriterlerden uzak ve siyasi bir not düşürmedir açıklamasında bulundu.

 

Rapor öncesi ASKON Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantıları hakkında bilgi veren ASKON Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Yavuzer’de şunları söyledi;

Anadolu Aslanları işadamları Derneği olarak yurt içi ve yurt dışı yaygın şube ağlarımız ile 6 binin üzerinde iş insanı, 15 bin üye işletmemiz ile yediyüz bin kişiye istihdam sağlayan; Üyelerimiz vasıtasıyla da 17 milyar dolar ihracat yapan, Türkiye’nin en sayılı iş adamları derneklerinden biri olarak bu kadim şehirde bulunmaktan ve sizlerle birlikte olmaktan duyduğumuz memnuniyeti belirterek sözlerime başlamak isterim.

ASKON Kurulduğu günden bu yana ülkemiz kalkınmasına adına birçok faaliyetlerde bulunmuş kuruluş misyonuna uygun olarak kamuoyunu aydınlatmak ve iş dünyasına rehberlik etmek amacıyla da bir çok çalışmalara imza atmıştır.

Kültepe Ekonomi Zirvesi, Çatalhöyük Milli Tarım Zirvesi gibi zirvelerimizle sektörel bazda raporlarımızı hazırladığımızı gibi, bakanlıklar nezdinde yapmış olduğumuz istişare toplantıları sonrasında da ülke ekonomimize katma değer üretecek projeleri de ilgili muhataplarına arz etmekteyiz.

Yine bu bağlamda her ay şubelerimizin ev sahipliğinde rehberlik ve öncülük görevimizden hareketle

Dünya ve Ülke ekonomisini ele alıyor bulunduğumuz ilin ekonomisine ilişkin ASKON Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplantılarımızı gerçekleştiriyoruz. Bugün bu toplantılarımızdan 6. Sını inşallah sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Bu toplantılarımızdaki asıl gayemiz kamuoyunu ekonomiye dair bilgilendirmek ve akabinde neler yapılması gerektiği hususunda istişarelerde bulunarak şehrimizin kalkınmasına katkıda bulunmaktır.

ASKON Genel Başkanı Orhan, fırsatçılık ekonomisinin gündemimizden düşmesi gerektiğini belirtti. Konuşmasında otomotive ve çimento sektöründe borç geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanabileceği uyarısında bulunan Aydın, 15 Temmuz’a ilişkin açıklamasında da,  ‘Darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap Güçlü Türkiye olacaktır’ dedi. ABD ABD Senatosun Başkan Donald Trump’a, Rus S-400 hava savunma sistemini aldığı için Türkiye’ye yaptırım uygulama ve Türkiye’yi F-35 programından çıkarma çağrısının Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir yorumunda bulunan Başkan Aydın, kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin kredi notunu düşürmesini de S-400’lerin Türkiye’ye gelmesinden hemen sonra yapılan bu not düşürme tamamen objektif kriterlerden uzak ve siyasi bir not düşürmedir açıklamasında bulundu.

 

Açılış ve selamlama konuşmalarından ardından ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın raporun sunumunu gerçekleştirdi. Rapora ilişkin bazı satırları başları şöyle.

ASKON Genel Başkanı Orhan Aydın’ın açıkladığı rapordan bazı satır başları şöyle;

ÖTV indiriminin uzatılmaması Temmuz TÜFE enflasyonu üzerinde baskıya işaret ediyor

ÖTV indirimlerinin uzatılmaması, başlıca gider kalemlerinden olan elektrik, çay ve şeker fiyatlarında uygulanan artışlar Temmuz’da TÜFE enflasyonu üzerinde yukarı yönlü bir baskıya işaret ediyor. Öte yandan endeksteki yükseliş, Türk Lirasının reel olarak değer kazandığını, yani Türk mallarının yabancı mallar cinsinden fiyatının arttığını göstermektedir.

Haziran ayında dikkatlerimizi çeken bir konu da Hazine nakit dengesi oldu. Hazine nakit dengesi, Haziran’da 11 milyar TL açık verdi. Böylece, Ocak-Haziran döneminde nakit açığı 77,9 milyar TL’ye ulaştı. Geçtiğimiz yılın aynı döneminde Hazine nakit açığı 38,3 milyar TL düzeyinde gerçekleşmişti.

 

Otomotiv ve Çimento Sektörüne Borç Geri Ödemelerinde Sıkıntılar Yaşanabilir

Bunlardan ilki otomotiv sektörü. Otomotiv Sektörünün iç pazarda geçen senenin aynı dönemine göre %16,4 oranında gerilediğini gördük. Mayıs 2018’den bu yana iç pazarda ilk kez %20’nin altına indi. Ne var ki, bu daralmaya bir kötü haber daha eklendi. ÖTV indirimi sona erdi ve otomotiv fiyatları pazarının daralmasına rağmen arttı. Bu da otomotiv sektörünü sıkıntılı günlerin beklediğine işaret ediyor. Yıl sonu itibarıyla sektörün %35’ler dolayında bir daralma yaşayacağını öngörmekteyiz.

Bir diğer ürünümüz de çimento. Özellikle inşaat sektöründeki daralma ile birlikte yurtiçi satışlarında büyük gerileme yaşayan çimento sektörümüz, yurt dışına yönelmekte. İlk 4 ayda yüzde 41’lik bir daralmayı bu sektörde gördük. Borç geri ödemelerinde sıkıntılar yaşanacağını öngördüğümüz bu sektörde üretim de yüzde 33 seviyelerinde geriledi. Ne var ki iç piyasalarda yaşanan bu gerileme sektörü dış piyasaya yönlendirdi ve yılın ilk yarısında çimento ihracatı yüzde 46 oranında arttı.

 

Fırsatçılık Ekonomisi Gündemimizden Düşmeli

2019 Haziran ayı enflasyon rakamlarına baktığımızda ‘fırsatçılık’ kavramının etkisini gözlemlediğimizi belirtebiliriz. Ne var ki bu tabir son dönemlerde ülke ekonomimizin bir parçası oldu. Yaz sezonunun gelmesi, düğün sezonu ve turizmin canlanması ile birlikte bu sektörlere ilişkin harcama kalemlerinde fahiş oranlarda artışlar gördük. Oysa ki bizim kültürümüz asla buna müsaade etmemeli. Bir türlü bu fırsatçıların önü alınamıyor ve olan tüketiciye oluyor.  Turizm bölgelerinde fahiş fiyatlara ziyadesi ile rastlamaktayız. Atalarımız ne ekersen onu biçersin demişlerdir. Ben sektörün temsilcilerine buradan seslenerek kendilerini vicdanlı olmaya davet ediyorum. Fırsatçılık ekonomisi biran önce gündemimizden düşmeli. Serbest piyasa ekonomisi de bir yere kadar lütfen elinizi vicdanınıza koyun.

 

Trabzon Cazibe Merkezi Programına Alınmayı Hakediyor

İhracatçı firmaların kanuni merkezleri bazında Trabzon ilimizin ilk 6 ayda yapmış olduğu ihracat tutarı 510 milyon dolardır.  Geçen yıl Haziran 2018 itibarıyla ilk 6 ayda bu rakam 475 milyon dolar civarındaydı. Yani bu yıl ilk 6 ayda geçen yıla oranla Trabzon ilimiz artı değerde ihracata sahip.

Türkiye genelinde olduğu gibi Ramazan ayında Trabzon ilimizde de ihracat rakamlarının düşük olduğunu gözlemlemekteyiz.

Geçen yıl 70-80 milyon dolar aylık ortalamaya sahip Trabzon ihracatı bu yıl 80-90 milyon dolar aylık ortalama ile bir seyre sahip.

Trabzon dış ticaretine ilişkin bir başarı hikâyesine de ayrıca parantez açmak gerek. Bir çoğumuzun yerini dahi bilmediği aralarında Barbados, Belize gibi ülkelerin de yer aldığı değişik ülkelere ihracat yapmaktadır. 18 ilin yer aldığı Karadeniz bölgesi ihracatının dörtte biri de Trabzon ilimizden yapılmaktadır. Ha keza Doğu Karadeniz Bölgesinden yapılan ticaretin de yüzde 62’si Trabzon ilimizden gerçekleştirilmektedir. Trabzon bu verilerle tüm takdirleri hak etmektedir.

Her geçen gün ürün çeşitliliğini arttıran, dış ticaret ve sanayi yatırımlarının tamamlanması ile bu alanlarda merkez olacak Trabzon ili cazibe merkezi kapsamına sokulmayı ziyadesi ile hak ediyor. Bu durumun gerçekleşmesi ile birlikte Trabzon ve civarı istihdam noktasında büyük artışlar gösterecek ve bölge ihracatı da daha yüksek seviyelere ulaşacaktır.

Darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap Güçlü Türkiye olacaktır

15 Temmuz’da hain FETÖ yapılanması öncülüğünde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe girişiminin mevcut siyasi istikrarın yanı sıra diğer bir hedefi de 13 yıldır sürekli istikrarlı bir şekilde büyüyen Türkiye ekonomisiydi. Öyle ki Türkiye ekonomik büyüme performansı, artan refah seviyesi, özellikle dış yatırımlar için cazibe merkezi olmasıyla sürekli yükselen bir grafik çiziyordu.

Ne var ki darbe teşebbüsü sonrası yerinde alınan kararlarla darbenin ekonomiye etkileri zayıflatılmaya çalışılsa da, Türkiye aleyhine bu durumu fırsata çevirmeye çalışan zihniyetler tarafından ülkemiz aleyhinde bulunulan kara propagandalar ile darbe teşebbüsünün ekonomimize belirli bir oranda etkisi olmuş, ülkemiz 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile 20 milyar dolara yakın bir kayıp yaşamıştır

Her ortamda her platformda bu alçakların emellerini, işledikleri cinayetleri dile getirmeliyiz. Eli kanlı bu zihniyetler ile mücadelemiz minnettarlık duyduğumuz kahraman şehitlerimizden aldığımız güç ile artarak devam etmelidir. Bu alçaklar ne yaparlarsa yapsınlar beyhude bir uğraş ve büyük bir hainlik içendedirler. Bu nedenle darbeci kalıntılarına verilecek en büyük cevap Güçlü Türkiye olacaktır. Bizler ve sizler bunun için varız. Bunu asla ve asla unutmayalım.

 

 Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir

ABD Senato Silahlı Hizmetler Komisyonu ile Dış İlişkiler Komisyonu’nun başkan ve kıdemli üyelerinden oluşan dört senatörün ABD Başkanı Turmp’a S-400’ler konusunda Türkiye’ye ambargo ve F-35 programından çıkarma çağrısını ilişkin, ‘’Bu çağrı tamamen Türkiye’nin egemenlik haklarına müdahaledir. Demokratik yasalarla yönetildiğini iddia eden bir ülke senatosuna bu talep hiç yakışmamaktadır. Türkiye bağımsız bir ülke ve ülke savunması için gereken kararlarını da bu bağlamda alabilecek bir iradeye sahiptir. ABD senatosunu ve ABD Başkanı Trump’ı Türkiye’nin almış olduğu bu kararına karşı saygılı olmaya davet ediyoruz.’’ dedi.

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye’nin ‘BB’olan uzun dönem kredi notunu BB-‘ye düşürmesini de değerlendiren Başkan Aydın konuya ilişkin şunları söyledi;

Bu sözde kredi derecelendirme kuruluşunu artık çok iyi tanıyoruz. Objektif kriterlerden uzak sürekli siyasi değerlendirmelerde bulunuyor. Not düşürmesinin zamanlaması ve gerekçeleri de amacının ne olduğunu ortaya koyuyor. Fitch’in vermiş olduğu kararlar tartışmaya açık kararlardır. Bu nedenle yatırımcılar da artık Fitch’in vermiş olduğu notlara pek fazla itibar etmiyor. Bu nedenle Türkiye’ye yatırım yapmayı planlayan yatırımcıların bu not düşürmeyi dikkate almayacakları kanaati içerisindeyiz.

ASKON tarafından Trabzon’da düzenlenen Aylık Ekonomi Değerlendirme Toplatısı’nın 6.sına Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu, Ortahisar Kaymakamı Tolga Toğan, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç ve iş dünyası temsilcileri katıldı.