Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’na ilişkin değerlendirmede bulundu.  Türkiye’de maliyet kökenli bir enflasyon yaşandığını belirten Cesur, bunun da sebeplerinin açık olduğunu belirterek, kurdaki oynaklığın mümkün olduğunca sabitlenmesi ve maliyet oranlarındaki artışların da dizginlenmesi gerektiğini belirtti. Başkan Cesur ayrıca, Enflasyonla Topyekûn Eylem Planını piyasanın gerçekleri ile örtüşür bulduklarını belirterek, ‘bundan sonrası için çok hızlı ve kararlı bir şekilde planın uygulanması gerekmektedir. Toplumun tüm kesimleri, bilinçli bir şekilde topyekûn bu kampanyaya destek vermelidir.  Enflasyon karşısında dar, orta gelir halkını ve küçük işletmeci grubunu ezdirmeyecek uygulamalara öncelik verilerek, dar, orta gelir sahipleri ve küçük işletmeci grubu desteklenmelidir’ dedi.

ASKON Başkanı Cesur, konuya ilişkin şu ifadelerde bulundu;

İş Dünyası Üzerine Düşen Sorumluluğu Yerine Getirmelidir

Enflasyonla mücadele konusunda ASKON olarak devletimizin almış olacağı kararları desteklemekle birlikte, bu anlamlı kampanyada da devletimizim yanında olduğumuzu öncelikle belirtmek isteriz. Toplumun tüm kesimleri, bilinçli bir şekilde topyekûn bu kampanyaya destek vermelidir. Büyüyen Türkiye’ye 24,52’lik çift haneli oranlar asla yakışmamaktadır. İş dünyasının tüm organları konunun önemini gerçekçi bakış açısıyla ele alarak üzerlerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir. Kamu ve özel sektör birlikte hareket etmeli, el ele vererek bu enflasyon girdabından toplumumuzu çıkarmalıdır.

Enflasyonla Çok Hızlı ve Kararlı Bir Şekilde Mücadele Edilmeli

Türkiye’de tüketim harcamalarında önceki yıllara oranla azalma var. Bu durumda Türkiye’de son bir yılda ortaya çıkan enflasyonun talep kökenli olmaktan çok maliyet kökenli olduğunu söyleyebiliriz. Maliyetlerde asıl etki de büyük ölçüde kur kökenli. Bu durumda yapılması gereken şey kısa dönemde TL’nin dış değer kaybının devamlılığını engellemek olarak karşımıza çıkıyor. Bunun kısa vadede gerçekleşmesi için de Merkez Bankası faizleri arttırdı. Ardından TL’ye geçiş süreci başlatılarak dövizle kiralamanın önüne geçildi. Bugünkü ‘Enflasyonla Topyekûn Mücadele Programı’ da peyder pey enflasyonu tek haneli rakamlara çekmek üzere kurgulanmış. Analizler ve tespitler günümüz şartlarına uygun. Bu konuda ne kadar hızlı ve kararlı davranırsak o kadar çabuk tek haneli rakamlara ulaşabiliriz.

Dar, Orta Gelir Sahipleri ile Küçük İşletmeler Öncelikli Olarak Desteklenmeli

Biz, reel piyasanın sorunlarının çok iyi irdelenip buna yönelik somut adımların atılmasını istiyoruz. Bu şekilde bir yol haritası enflasyonla mücadeleye büyük katkı sağlayacaktır. Bundan sonrası için çok hızlı ve kararlı bir şekilde planın uygulanması gerekmektedir. Enflasyon karşısında özellikle dar, orta gelir halkını ve küçük işletmeci grubunu ezdirmeyecek uygulamalara öncelik verilerek, dar, orta gelir sahipleri ile küçük işletmelerin öncelikli olarak desteklenmesi gerektiğini düşünmekteyiz.