ASKON Genel Başkanımız Hasan Ali Cesur, Cumhurbaşkanlığının himayelerinde düzenlenen Dünya Helal Zirvesi 2018 ve zirve kapsamında yapılan 6. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) Helal Expo Fuarı’na katıldı. Burada Türkiye’nin yeni ekonomi kanalı Ekotürk TV’nin canlı yayına katılan ASKON Başkanımız Cesur, Helal Gıda ve ASKON Yerli Tohum Zirvesi’ne ilişkin şunları söyledi;

Dört trilyon dolarlık pazarı buluşturan 6. İslam İşbirliği Teşkilatı Helal Expo Fuarı ülkemizde için çok önemli bir görevi yerine getiriyor. Biz de ASKON olarak burada yer alarak destekte bulunuyoruz. Ulusal ve Uluslararası firmalar nezdinde katılımcı sayısı da bir hayli yüksek. Bu helale, helal gıdaya, helal giyinmeye, helal tüketmeye verilen önemi gösteriyor. Bu da bizi son derece sevindiriyor, mutlu ediyor.

Türkiye malumunuz İslam dünyasının kalbinde. Bu nedenle helal ürünler noktasında ilgimizde çok yüksek. Helal gıda sertifikalandırmasında Türkiye muadillerine oranla bayağı bir yol almış durumda. Helal ürün konusunda lokomotif bir ülkeyiz.  Türkiye olarak hem üreticiler, hem de tüketiciler olarak helal gıdaya olan ilgimizi artırıyoruz.

ASKON Yerli Tohum Zirvesi Yapacak

Tarım konusunda ülkemiz söz sahibi, kendi kendine yetebilen nadir ülkelerden biri. Anadolu’da geniş bir ağa yayılmış şubelerimiz bulunmakta. Buradaki üreticilerimizden bize gelen talep maalesef tohumların genelinin ithal olduğu yönünde. Bunu biz ne kadar yerlileştirebiliriz, çünkü hedef ve sloganlarımız arasında yerli ve milli olmak var. Buna tohumdan temelden başlamak gerekiyor. Bu konuda nasıl bir farkındalık oluştururuz, ilgiyi bu konuya nasıl çekebiliriz ve yerli tohum üretimini ne kadar arttırabiliriz kabilinden çalışmalarımız devam ediyor. Bunu bir zirveye taşıyarak Mart ayında hükümetimizin ve tarım bakanlığımızın da destekleri ile nasip olursa gerçekleştireceğiz. Bu konuda muazzam bir teveccüh var, inşallah da hedefe ulaşacağız diye konuştu.

 

ASKON Standına Yoğun İlgi

Öte yandan fuarın başladığı ilk günden bu yana büyük bir ilgi gören ASKON Standımızı Ticaret Bakan Yardımcısı Gonca Yılmaz Batur, Bayrampaşa Belediye Başkanı Atila Aydıner, İstanbul Halk Ekmek Genel Müdürü Salih Bekaroğlu, Fuzul Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Eyüp Akbal teşrif buyurdular. Standımıza ayrıca, yerli ve yabancı katılımcı iş adamları ziyaret etmekte olup, yurt dışından gelenler heyetler ile ikili ve kurumsal anlaşmalar da gerçekleştirilmektedir.

  1. Helal Expo Fuarı 02 Aralık 2018 Pazar gününe kadar devam edecek olup, D-14’te Yer alan ASKON Standımızı bu süre içerisinde ziyaret edebilirsiniz.