Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Heyeti, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay ile görüştü.

Görüşmede ASKON Heyetine Genel Başkanımız Orhan Aydın başkanlık ederken, heyette Genel Başkan Vekillerimiz, Genel Başkan Yardımcılarımız ve Yönetim Kurulu Üyelerimizden isimler yer aldı.

Genel itibarıyla ülke gündemi ve ülkemiz için neler yapabileceğimizin konuşuldu görüşmede Cumhurbaşkanı Yardımcımız bürokratik engellerin aşılması noktasında yapılan çalışmalara değinerek, karar verme mekanizmasını tek elde toplanılmasını sağladıklarını belirtti. Bu şekilde daha hızlı kararlar alınarak bürokratik engellere takılmadan karar verme mekanizmalarının daha hızlı sağlandığını söyledi. Katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerektiğine de vurgu yapan Oktay, ihracatı yükseltmek lazım, katmadeğeri yüksek ürünlere odaklanarak ihracatı arttırmak lazım dedi. Yıl sonunda e-devlet çalışmalarını tamamlamayı da planladıklarını belirten Oktay, belge ile beyanı çek edip vatandaşın kapı kapı dolaştırılmayacağını söyledi. Ayrı ayrı verilen hizmetleri tek çatı altına toplayarak büyük kolaylıklar sağlanacağını söyledi. Her ilde bir ASKON işletmesinin çok iyi bir fikir olduğunu belirten Cumhurbaşkanı Yardımcımız Oktay, imalat sanayiinin İstanbul’dan Anadolu kaymasının gerektiğini belirtti.

Görüşmede ASKON’un yeni döneme ilişkin projelerini anlatan Genel Başkanımız Orhan Aydın, ASKON ihracat üsleri ile ülke ihracatına katkıda bulunmayı amaçladıklarını belirtti. Bunun yanısıra kümelenme modeliyle sektörel bazda ülke genelinde iller bazında markalaşma çalışmaları üzerine eğildiklerini belirten Başkan Aydın, tersine göç çalışması ile imalat sanayinin Anadolu’ya kaydırılacağını belirterek bu alanda ASKON’un çalışmalarına değindi. Genel Başkanımız Aydın ayrıca ASKON olarak çalışmalarımızı ilgili paydaşlara aktararak el birliği ile ülkemize katma değerde bulunacak çalışmaları bir an önce hayata geçireceğiz dedi.