Rusya Büyükelçiliği organizasyonu ile Türkiye’de bulunan Rusya Federasyonu Karaçay Çerkez Ticaret Heyeti ile ASKON arasında iş geliştirme toplantısı ASKON Genel Merkezi’nde gerçekleştirildi.

Program kapsamında Rus İşadamları ile ASKON üyesi iş adamları karşılıklı ticarette bulunmak üzere ASKON Genel Merkezi’nde ikili iş görüşmeleri gerçekleştirdiler. Konuk heyette Karışık Tıp Tarımsal Kooperatifi ‘ORİON’, Tarımsal Tüketici İşlemi Kooperatifi ‘IMPULSE’, Şekerleme Şirketi KPRG, Karaçay-Çerkez Tüketici Kooperatifi ‘IFC’, Örme ürünler, giyim, şapka üreticisi ‘Amadea’ ve triko ve giyim üzerine faaliyet gösteren ‘ Zhakko’ firmalarından yetkililer ve temsilciler katıldı.

ASKON Heyetinde ise Genel Başkanımız Hasan Ali Cesur, Dış ilişkilerden Sorumlu Genel Başkanımız Süleyman Saral, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Sektörü Başkanımız Mürşide Okumuş, Başkan Yardımcısı Suat Yıldız, Genel Sekreterimiz Fatih Poyraz ve Genel Koordinatörümüz Erhan Ayvaz yeraldı.

ASKON Genel Başkanımız Hasan Ali Cesur’un selamlama konuşmasının ardından misafir heyette yer alan isimler kendilerini tanıtarak, sektörleri ve faaliyetleri alanında bilgilendirmelerde bulundular. Karaçay Çerkez bölgesinde özellikle gıda, tarım, hayvancılık, tekstil ve kış sporları noktasında büyük potansiyel bulunduğunu belirten misafirlerimiz, ASKON Üyesi yatırımcıları kendi bölgelerinde özellikle görmek istediklerini belirttiler. Heyete Başkanlık yapan Karaçay Tarım Kooperatifi Başkanı Muhtar Bayramko, Karaçay Bölgesi’nde Türkiye’ye oranla bal, ceviz ve koyun etinin daha ucuz olduğunu söyleyerek bu alanda ticareti geliştirmek istediklerini belirtti. Toplantıda ayrıca Rusya’daki teşvikler ve vergiler noktasında da bilgilerin verildiği toplantıda muadil sektörler üzerinde ASKON üye işadamları ile kapsamlı bir görüşme yapılması konusunda prensip kararına verilerek, somut adımlar noktasında bire bir iş görüşmelerinin yapılması kararlaştırıldı.