Rusya İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev’e, Türk-Rus ilişkilerine sağlamış olduğu katkıdan dolayı, ASKON tarafından plaket takdim edildi.

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Orhan Aydın, Türkiye ile Rusya arasında turizm, gıda, sanayi ve inşaat alanlarındaki işbirliğinin geliştirilmesiyle iki ülke arasında 100 milyar dolarlık bir ticaret hedefine ulaşmanın mümkün olduğunu ifade etti.

Rusya’nın İstanbul Başkonsolosu Andrey Podelyshev’in ASKON ziyareti kapsamında düzenlenen toplantıda konuşan Aydın, son yıllarda Türkiye ve Rusya arasında karşılıklı ilişkilerin artarak devam etmesinin iş insanlarını çok mutlu ettiğini ve Rusya’da 300 bin civarında girişimci iş insanlarının bulunduğunu söyledi.

Rus şirketlerinin de şu anda Türkiye’de 10 milyar dolar yatırımı olduğuna değinen Aydın, amaçlarının karşılıklı dengelerin de korunarak ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkartacak yeni yollar bulmak olduğunu ifade ederek, “2018 yılını 26 milyar dolarlık bir ticaret hacmi ile kapattık” dedi.

Gelişen İlişkiler Hedefe Ulaşacak

Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin 6 milyon Rus turisti misafir ettiğini de vurgulayan Aydın, “50 milyon turisti aşacağımız turizm dönemimizde bu sayıyı da inşallah daha çok arttıracağız. Rusya ile gelişen ilişkilerimizin bizi hedeflerimize ulaştıracağı kanaatindeyiz” şeklinde konuştu.

Türkiye’nin Rusya’dan mineral yakıt, petrol, bitümlü maddeler, demir metalleri, demir metal ürünleri, hububatlar, alüminyum ve alüminyum ürünleri, gübre ve yağ ürünleri ithal ettiğini aktaran Aydın, meyve ve kuru yemiş, sanayi ve teknik donanım, mekanik araçlar, tezgahlar, ulaşım araçları, giyim ürünleri, tütün ve tütün yerine geçen işlenmiş maddeler de ihraç ettiğini bildirdi.

Rus Şirketlerin Yatırımı 10 Milyar Dolar

Şu anda Türkiye’de Rus şirketlerinin 10 milyar dolar yatırımı bulunduğunu kaydeden Aydın, şöyle devam etti:

“Kendilerinin ülkemizde bulunmalarından oldukça memnun durumdayız. Yatırımların yanı sıra Türk Akımı’nın deniz kısmı bitmiş durumda, Akkuyu nükleer santrali üzerine çalışmalar devam ediyor, ülke savunmamız adına S-400’ler konusunda belirlenen takvim çerçevesinde süreçlerimiz sürüyor. Milli paralarla ticaret yaparak üçüncü ülkelerin dayatmalarından korunma imkanı elde edeceğimizden hiç şüphemiz bulunmamaktadır.”

 

Toplantıda konuşan Podyelışev “‘Türkiye, Batı ile mi yoksa Rusya ile mi beraber yürüyecek?’ tartışmaları bizzat Batı tarafından oluşturuluyor. Biz ise diyaloğun eşit ve adaletli sürmesinden yanayız” dedi.

Rusya Federasyonu İstanbul Başkonsolosu Andrey Podyelışev’e, Türk-Rus ilişkilerine sağlamış olduğu katkılarından dolayı, Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) tarafından plaket takdim edildi. İstanbul Davutpaşa’da bulunan ASKON Genel Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda konuşma yapan Başkonsolos Podyelışev, 2015’te yaşanan uçak krizinin ardından iki ülkenin birbirlerinin çıkarlarını gözeten bir ortaklık yürüttüğüne işaret ederek “Ticaret hacmimizin daha çok artması lazım. Ama bazı aksaklıklar sürse de biz ortak yolu bulup, birbirimizi anlayarak bu sorunları birer birer çözüyoruz. Türkiye ve Rusya arasında diyalog yüksek seviyede devam ediyor. Bizim devlet başkanlarımız kadar sık görüşen iki devlet başkanı bulmak zordur” dedi.

Türkiye ile Rusya’nın işbirliğinin hızla arttığına işaret eden Başkonsolos Podyelışev “Basında zaman zaman ‘Türkiye, Batı ile mi yoksa Rusya ile mi beraber yürüyecek?’ tartışmalarına rastlıyorum. Bu bakış açısı Batı tarafından oluşturuluyor ve aynı bakış açısı eski Sovyet ülkelerine de kabul ettirilmeye çalışılıyor. Halbuki Rusya, 1990’lı yıllardan başlayarak Avrupa Birliği ve Batı ülkeleriyle ilişkilerini geliştirmeye yönelik çalışmalara başladı. ‘Doğu İşbirliği’ adını koydukları ve Avrupa Birliği tarafından 2010 yılında başlatılan bir program, eski Sovyet ülkelerine Batı’nın avantajlarını gösterip, Batı’nın avantajları daha yüksek, çokmuş gibi Rusya’dan kopmalarını istiyorlardı. Halbuki, Rusya Federasyonu açık bir şekilde Avrupa Birliği tarafına hareket etme ve işbirliği geliştirme isteğinde oldu. Zira, biz diyaloğun eşit ve adaletli bir şekilde devam etmesinden yanayız” ifadelerini kullandı.

Rusya’nın AB ile iyi ilişki çabalarına rağmen Batı’nın Rusya’yı ‘şeytanlaştırma’ çabasına girdiğine işaret eden Başkonsolos Podyelışev “1996 yılında Avrupa Konseyi’ne üye olduk. 1997 yılında Avrupa Birliği’nde işbirliği anlaşması imzaladık. 2003 yılında Rusya Avrupa Birliği zirvesinde, St. Petersburg’ta yapılan zirvede, dört ortak alan konsepti, ekonomik alanlar görüşüldü. Biz AB’yle ekonomik ilişki konusunda da farklı çalışmalar yapıyorduk. Bazı yıllarda Avrupa Birliği ile olan ticaretimiz toplam ticaret hacmimizin yüzde 60’ına kadar varıyordu. Ancak karşılıklı yaptırımların ardından bu oran yüzde 40’a kadar düştü. 2006 yılında Avrupa Birliği ile vize işlemlerinin kolaylaştırılması konusunda çalışmalara başladık. Ancak AB-Rusya ilişkileri, zannedildiği gibi 2014’teki Kırım sürecinden sonra değil; 2007’den itibaren kötüye gitmeye başladı. Çünkü Almanya özelinde Batı basını, Rusya’yı insan hakları ihlallerinin geniş çapta olduğu suçlamalarıyla karalamaya, şeytanlaştırmaya başladı” diye konuştu.

Başkonsolos Podyelışev “Avrupa Birliği’nin bize, kendi iç siyasetimizde neler yapmamız gerektiğini öğretme yaklaşımı, Avrupa Birliği ile olan ilişkimizi zehirliyor. Rusya’nın hedefi Avrupa Birliği’dir. Türkiye’nin de hedefi Avrupa Birliği ise, o zaman Rusya ile Türkiye’nin yolu aynı yöndedir. Kimsenin şüphesi olmasın ki Türkiye ve Rusya’nın hareket yönü aynı yöndedir ve bu hareket de kendi vatandaşları için modern ve demokratik bir devlet imkanlarını sunmaktır. Bundan çıkarılabilecek sonuç şudur; ekonomik ilişkilerimizin geliştirilmesi gerekiyor. Amacımız da tek olduğu için bu konuda herhangi bir korku ve sakınca olmamalıdır. Bu yüzden Türkiye ile Rusya’nın karşılıklı yatırımlarından endişe duyulmamalıdır” dedi.

S-400 Teslimatları 2 Ay İçinde Yapılacak

ABD’nin Türkiye’ye yönelik ‘S-400 alırsanız F-35 programından çıkarılırsınız’ tehditlerine yönelik değerlendirmesinin sorulması üzerine Başkonsolos Podyelışev “Rusya Federasyonu her zaman üçüncü ülkeler arasındaki ilişkiler hakkında yorum yapmaktan kaçınmıştır. Ben, ABD’li yetkililerin sözleriyle ilgili bir yoruma gerek olduğunu düşünmüyorum. S-400’lerle ilgili Türk askerlerine eğitim verilmeye başlandı, benim de basından takip ettiğim kadarıyla iki ay içerisinde de S-400’ler Türkiye’ye teslim edilecek” diye yanıt verdi.

Vize Konusunda Çalışıyoruz

Türkiye ile Rusya arasında vizelerin kaldırılması yönünde süren görüşmelerin nasıl gittiğinin sorulması üzerine Başkonsolos Podyelışev “Hem yeşil pasaport hem de umumi pasaport sahiplerine yönelik görüşmeler sürüyor. Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanı’nın daha önce defalarca belirttiği üzere maalesef Rus ve Türk güvenlik teşkilatları arasındaki işbirliği yeterli seviyede değil. Suriye’den önemli ölçüde tehdit geliyor. Militanların, Suriye’den Türkiye’ye geçtikten sonra Türk vatandaşlığı alıp Rusya Federasyonu’na giriş yapmasının önünü alacak güvence şart. Bu yönde görüşmeler sürüyor. Türkiye’de 3.5 milyon Suriyeli var. Onların ne kadarının ne kadar güvenli olduğu konusunda şüphelerimiz var. Ancak yetkililerimiz görüşmelere devam ediyor ve bu konunun yakın zamanda çözüme kavuşacağından umutluyum” ifadelerini kullandı.