ASKON Basım, Yayın ve Ambalaj Sektör Kurulu tarafından organize edilen ikili iş görüşmelerinde Pakistan Pencap Eyaleti Lahor Ticaret ve Endüstri Odası (LCCI) Üyesi iş adamları ile Askon üyesi iş adamları katıldı.

İtalya’nın pizza kutuları Türkiye’den

ASKON Sektörlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Öz: 

“İtalya’nın pizzası meşhur, ASKON üyelerinin de ürettiği pizza kutuları meşhur. ASKON üyesi ambalaj sektörü paydaşları Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra İtalya’ya pizza kutusu tedarik ediyor. 2017 yıl sonu itibarıyla Avrupa’ya 50 milyonun üzerinde pizza kutusu ihraç ettik. Bunun yarısından fazlasını İtalya’ya gitti”

“Maalesef bizim ülkemizde istediğimiz ormanlar olmadığından selülozu ve diğer ham madde yurt dışından ithal ediliyor. Ambalaj sektöründeki pek çok kağıt türü ve gazete kağıdı, bristol ve kuşe kağıt türleri yurt dışından geliyor. Biz burada bu ürünleri son tüketiciye sunulabilir hale getirip bunların ihracatını yapıyoruz”

ASKON Basım, Yayın ve Ambalaj Sektörü Başkanı Çakır: 

“Türkiye’nin gazete kağıdı üretmek için potansiyeli var ama bunu hayata geçiremiyoruz. ASKON üyeleri olarak bizim önümüzdeki dönemde bu alanda çalışmalarımız olacak”

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Sektörlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Ali Öz, “İtalya’nın pizzası meşhur, ASKON üyelerinin de ürettiği pizza kutuları meşhur. ASKON üyesi ambalaj sektörü paydaşları Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra İtalya’ya pizza kutusu tedarik ediyor. 2017 yıl sonu itibarıyla Avrupa’ya 50 milyonun üzerinde pizza kutusu ihraç ettik. Bunun yarısından fazlasını İtalya’ya gitti.” dedi.

Türkiye’nin kağıt imalatında önemli ülkelerden olduğunu ifade eden Öz, kağıt sektörünün daha çok geri dönüşüm üzerinden ilerlediğini kaydetti. Öz şunları kaydetti:

“Maalesef bizim ülkemizde istediğimiz ormanlar olmadığından selülozu ve diğer ham madde yurt dışından ithal ediliyor. Ambalaj sektöründeki pek çok kağıt türü ve gazete kağıdı, bristol ve kuşe kağıt türleri yurt dışından geliyor. Biz burada bu ürünleri son tüketiciye sunulabilir hale getirip bunların ihracatını yapıyoruz.

Ambalaj kağıdı üretimi noktasında bizim ülkemizde ciddi anlamda Avrupa’da rakipleriyle yarışacak durumda firmalarımız var. İtalya’nın pizzası meşhur, ASKON üyelerinin de ürettiği pizza kutuları meşhur. ASKON üyesi ambalaj sektörü paydaşları Almanya, Fransa ve İngiltere’nin yanı sıra İtalya’ya pizza kutusu tedarik ediyor. 2017 yıl sonu itibarıyla Avrupa’ya 50 milyonun üzerinde pizza kutusu ihraç ettik. Bunun yarısından fazlasını İtalya’ya gitti.”

Öz, yıl sonuna kadar bir ASKON heyetiyle beraber iş birliklerini geliştirmek için Pakistan’a ziyarette bulunmayı planladıklarını söyledi.

“Gazete kağıdında tamamen dışa bağımlıyız”

ASKON Basım, Yayın ve Ambalaj Sektörü Başkanı Erol Çakır ise, Türkiye’de kağıt üretimi için ham maddede dışa bağımlı yapıya dikkati çekerek, “Şu anda maalesef gazete kağıtlarının tamamını yurt dışından ithal ediyoruz. Eskiden SEKA Kağıt Fabrikamız vardı bizim.. Bunların hepsi kapandı. Şu anda oluklu mukavva ve kuşe kağıdında yerli üretim var. Ancak maalesef gazete kağıdında tamamen dışa bağımlıyız. Türkiye’nin gazete kağıdı üretmek için potansiyeli var ama bunu hayata geçiremiyoruz. ASKON üyeleri olarak bizim önümüzdeki dönemde bu alanda çalışmalarımız olacak.” değerlendirmesinde bulundu

Pakistan Pencap Eyaleti Lahor Ticaret ve Endüstri Odası (LCCI) Başkanı Khamis Saeed de Pakistan’ın kağıt ve ambalaj ürünleri ihtiyacının yüzde 50’sini Çin, Endonezya ve Malezya gibi ülkelerden ithal ettiklerini belirterek, “Pakistan ve Türkiye arasındaki iş potansiyelinin çok daha yukarılarda olduğunu düşünüyorum. çeşitli distribütörler ve farklı iş kollarından Pakistanlı heyetimizle birlikte Türkiye pazarını tanımak için buraya geldik. Çeşitli Joint Venture’ler (Ortak Girişim) yapmak ilk önceliğimiz.” bilgilerini verdi.