Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON), ülkemizde ekonomik değer üretecek olan gençlerin geleceğe olan güvenini artırmak, gençleri üretime teşvik edilmesini sağlamak, üretimin önemi konusunda gençlerin farkındalığını artırmak amacıyla, “Üretime sahip çıkmak, ülkeye sahip çıkmaktır” sloganıyla üniversitelerde “Üreten Türkiye Konuşuyor” temalı Konya Selçuklu Üniversitesi Beyşehir Ali Akkanat İşletme Fakültesi’nde interaktif panel düzenledi.

Panelde ASKON Genel Merkez Başkan Yardımcıları Orhan Aydın, Muhammet Ali Öz ve ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım’da konuşmacı olarak yeraldı.

Üreten bir Türkiye’nin ekonomiye katkısının ele alındığı panelde, sadece üretimin yeterli olmayacağı aynı zamanda da pazarlamanın da üretimle birlikte düşünülmesi gereği vurgusu yapıldı.

‘’Üretime sahip çıkmak, ülkeye sahip çıkmak’’ temalı panelde, panelistler Sayın Aydın, Sayın Öz ve Sayın Yıldırım gençlere seslenerek, kendilerini sürekli bilgi açısından yenilemeleri gerektiğine vurgu yaparak çağın donanımları neyi gerektiriyorsa onu edinmemiz gerekir, günümüz rekabet koşulları bunu gerektiriyor telkininde bulundular.

ASKON Genel Başkan Yardımcısı Muhammet Ali Öz sunumunda, düne kadar tüketen bir toplum, tüketen bir Türkiye varken artık Türkiye’nin her kesiminde üreten ve ürettiğini konuşan bir ülke olduğuna vurgu yaptı.

Türkiye’nin son yıllarda her alanda yaptığı üretimlerle dünya çapında ciddi başarılara imza attığına dikkati çeken Öz, “Daha önceden belki şu an için komik geliyor ama para bulmak için kapı kapı dolaşan bir ülke iken Türkiye artık her yere yardım elini uzatan ve birçok ülkeye IMF gibi para yardımı yapan bir ülke haline geldi.” dedi.

ASKON Konya Şube Başkanı Yakup Yıldırım’da sunumunda mesleki bilgi ve tecrübelerini öğrencilerle paylaştı.

Üniversitelerden mezun olmaya hazırlanan, sohbet ettiği her gencin devlet memuru olabilmek ve devlet kademesine girmesinin mücadelesini verdiğini gördüğünü dile getiren Yıldırım, herkesin memur olmasının mümkün olmadığını bu anlamda gençlere özel sektörde de ciddi iş imkanları bulunduğunu hatırlattı.

Konuşmaların ardından panelist iş adamları, öğrencilerin yönelttiği soruları cevaplandırdı.