Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Genel Başkanı Hasan Ali Cesur, İsrail Hükümetinin Kudüs Müslümanlarının Kudüs’teki oranını %40’tan, % 13’e düşürmek için imar planlarının da stratejik uygulamalar yaptığını belirterek, ‘Kudüs’te Müslümanların kalmasını istiyorsak acil 10 bin konut yapılması gerekiyor’ açıklamasında bulundu.

ASKON Genel Başkanı Cesur’un konuya ilişkin açıklamaları şu şekilde;

 

‘’İsrail Filistinlileri Sistematik Bir Şekilde Duvarların Dışına Atıyor’’

Kudüs’te dört gündür temaslarda bulunuyoruz. Bu temaslar kapsamında Kudüs Ticaret Odası’na üye Müslüman işadamları ile görüştük. Filistin’deki kardeşlerimize nasıl yardımcı olabileceğimizi, sanayi ve ticaret alanlarını geliştirebilmenin yollarını ele almak ve Kudüslü Müslümanların ihtiyaçlarına dair neler yapabileceğimizi ele aldık. Bu görüşme bizi son derece etkiledi. İsrail’in Kudüs’ü surlarla, duvarlarla çevirmesi ve Filistinlileri duvarların dışına atma politikası bizleri oldukça üzdü.

 

İsrail, Filistinliler ’in Arsalarını Gaspediyor

Cesur, Yahudilerle Filistinliler arasındaki aylık gelir uçurumuna dikkati çekerek, “Aşırı bir dengesizlik söz konusu. Bir de imarda haksızlıklar var. Arsalar çok pahalı, Filistinli kardeşlerimiz bu arsaları almakta zorlanıyor. İmarda da eşitlik yok. İsrail Hükümeti kendi vatandaşlarına siteler yaparken, Filistinlilerin arsalarını yeşil alan, köy manzarası, eğitim ve sağlık alanı gibi nedenlerle gaspediyor. Bu da yetmiyor kendi vatandaşlarına 10-12 kat imar ruhsatı verirken, Filistinliler’e 2-3 kat imar izni dahi vermiyor ” ifadelerini kullandı. İsrail’e bağlı Kudüs belediyesinin Filistinlilerin kendi arazilerine konut inşa etmesine zorluk çıkardığını veya konut inşa alanını azalttığına vurgu yapan Cesur, İsrail’in asıl hedefinin Filistinlileri aşamalı bir şekilde Kudüs’ten çıkarmak olduğunu belirtti.

 

Kudüslü Müslümanların Acil 10 Bin Konuta İhtiyacı Var

Cesur, İsrail’in söz konusu hedefine karşı Filistinlileri Kudüs’te tutmak için neler yapabileceklerine ilişkin Filistinli iş adamlarıyla görüştüklerini belirterek, “Acil 10 bin konuta ihtiyaç var. Yeni evlenen Filistinli çocuklarımız adetleri gereği yeni eve geçme ihtiyacı duyuyor. Bunun için bu yeni konutların yapılması gerekir. Burada hem konut sıkıntısı var hem de kiralar çok yüksek. Dolayısıyla bir an önce yeni arsalar teşkil edip, minimum 10 bin ev inşa ederek, Filistinli kardeşlerimizin burada kalmasını sağlamalıyız. Aksi takdirde Müslüman nüfus Kudüs’te kalamayacak” şeklinde konuştu.

 

Kudüs’e sahip çıkmak için en önemli hedefler arasında Filistinlilerin Kudüs’te kalmalarını sağlamak olduğunu belirten Cesur, “Biz de bu konuda çalışmalar yapacağız. Filistinli iş adamlarını İstanbul’a davet ettik. Orada bu istişareleri daha da ilerleteceğiz ve inşallah bir çözüm noktasına getireceğiz.” dedi.

Cesur, Kudüs’ün aynı zamanda yatırım ve ticarete de ihtiyacı olduğunu belirterek, hizmet sektörü, gıda, otelcilik ve restoran alanında ciddi bir boşluğun olduğuna dikkati çekti.

 

Her Ne Olursa Olsun Kudüs Ziyaret Edilmeli

Türk iş adamları ve Türk vatandaşlarına sadece ziyaret amaçlı da olsa Kudüs’e gelme çağrısı yapan Cesur, “Çünkü buraya gelen her Türk vatandaşı Filistinli kardeşlerimize moral veriyor. Buradaki mücadele ruhunu pekiştirmiş, desteklemiş oluyor. Bu çok önemli. Her ne olursa olsun Kudüs mutlaka gidilip görülmeli ve oradaki Müslümanlarla buluşulmalı” ifadelerini kullandı.